Starostové zakazují zalévání. Sucho vyprázdnilo vodojemy a ničí úrodu

Kvůli dlouhotrvajícím vedrům a suchům někteří starostové zakázali zalévání pitnou vodou. V řadě obcí sice oficiální vyhlášku zatím nevydali, prosí ale obyvatele, aby vodou šetřili. Sucha také ovlivní úrodu hlavně brambor, kukuřice, cukrové řepy či ovoce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto)

Sucho (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Pitnou vodou nesmějí kropit své zahrádky například obyvatelé Podkopné Lhoty na Zlínsku.

„My jsme vlastně získali to, že vlastně nám voda, naše veřejná voda, nepoklesne a budeme mít dostatek vody na celou letní sezonu," dodává nezávislý starosta Josef Jakub.

Kdyby lidé vyhlášku nedodrželi, hrozí jim pokuty. V případě Podkopné Lhoty je to až milion korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké dopady má vedro a sucho, zjišťovaly Pavla Lioliasová a Eva Rajlichová

„Výši pokuty neřešíme my, to si stanovuje obec ve vyhlášce a dělá to podle platných zákonů," vysvětluje Vladimír Řepka z ministerstva vnitra, které kontroluje, jestli vyhlášky o zákazu zavlažování pitnou vodou neodporují zákonům.

Suchem jsou ohrožené například brambory, slunečnice či cukrová řepa.

„Sucho a vedra přišly v době, kdy se hlízy nasazují v řádcích na porostech. Takže jednak je těch brambor nasazeno méně, a pak jsou velmi drobné. Takže se dá předpokládat, že letošní úroda brambor bude velmi nízká," dodává Jan Záhorka z Agrární komory.

Zemědělci očekávají také méně kukuřice.

Sucho snížilo výnosy obilovin na Hané, zřejmě ovlivní i sklizeň kukuřice

Číst článek

„Sucho a chladno, které bylo, výrazně ovlivní výnosy kukuřice, protože když se podíváte na porosty kukuřice ve srovnání s loňským rokem, tak už každý laik snadno pozná, že porosty jsou podstatně nižší," vysvětluje Josef Pulkrábek z České zemědělské univerzity. Podle něj se dlouhá sucha dotknou i ovoce:

„Aktuální dopad je samozřejmě na konečný plod, na konečný produkt. To znamená: jablíčka můžou být menší, švestky můžou být drobnější, broskve byly drobnější a podobně."

U ovocných stromů navíc hrozí riziko, že letošní nedostatek vody se odrazí i na úrodě v příštím roce. Podle Pulkrábka to momentálně záleží hlavně na tom, jak dlouho budou sucha ještě trvat.

Pokles průtoků řek

Kvůli suchům klesají průtoky řek i přes bouřky, které se objevily v posledních dnech. Srážek sice přinesly dost, voda se však nestihla vsáknout do půdy. K nejsušším patří letos povodí Odry, podle obchodního ředitele podniku Povodí Odry Čestmíra Vlčka situace odpovídá počasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli suchu klesají průtoky řek. Jaká je situace na Odře, vyprávěl ve vysílání ČRo obchodní ředitel podniku Povodí Odry Ing. Čestmír Vlček.

„Dlouhodobější slunečné počasí a nízké srážky se projevují na tocích, které mají průtoky nízké. Situace je trošku jiná na řekách, kde jsou přehrady, a na řekách, kde přehrady nejsou, protože tam, kde jsou přehrady, lze průtoky ovlivňovat,“ říká Vlček.

Bez problémů je to tedy tam, kde se odebírá voda z přehrad. Vážnější situace je ovšem v místech, kde se voda odebírá přímo z toků.

„Musí být zachován minimální průtok řekou, takže se musí omezovat odběry, provozování malých vodních elektráren nebo další aktivity, které by průtok v korytě snížily,“ upozorňuje odborník.

Zemědělci podle jeho slov nesmí odebírat vodu z toků v případě, že by ohrozili jejich průtok. K dispozici mají manipulační řád, kterým se musí řídit.

Eva Rajlichová, Martina Spěváčková, Marína Dvořáková, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme