Stav životního prostředí v EU se částečně zlepšuje
Stav životního prostředí v Evropské unii se v posledních letech postupně zlepšuje. Daří se mimo jiné snižovat objem škodlivých emisí. Vyplývá to z pětileté zprávy kterou vydala Evropská agentura pro životní prostředí. Upozorňuje ale taky, že ekologové čelí čím dál většímu tlaku na využívání přírodních zdrojů, a že se nepodařilo zastavit úbytek takzvané biologické rozmanitosti ve státech unie.
„Nejpodstatnější je, že zpráva ukazuje na vazby mezi jednotlivými elementy životního prostředí a není možné je vyhodnocovat odděleně. Byť se nám například daří snižovat emise a nakládání s odpady, v konečném součtu stále dochází k poškozování životního prostředí, poškozování ekosystémů, špatnému využívání půdy,“ říká Ladislav Míko, bývalý ministr životního prostředí, který dnes vede Odbor ochrany přírodních zdrojů a biodiverzity Evropské komise.
O zprávě Evropské agentury pro životní prostředí mluvil na Radiožurnálu Ladislav Míko, bývalý ministr životního prostředí, který dnes vede Odbor ochrany přírodních zdrojů a biodiverzity Evropské komise
Podle Míka jsou to všechno věci, které mají dlouhodobý dopad. Možná to nepociťujeme nyní, ale tento ‚živý kapitál‘ z Evropy mizí.
„Zpráva na základě trendu z posledních deseti let konstatuje, že evropské enviromentální politiky dokážou účinně chránit životní prostředí, aniž by nějakým zásadním způsobem snižovaly potenciál ekonomiky. Je tedy možné najít prostor pro rozvoj ekonomiky, i když se budeme účinně starat o životní prostředí. A to je významné zjištění,“ pokračuje Miko a dodává:
„Řada věcí se zlepšila. Problém ale je, že cílem bylo zastavit všechno. A to se nepovedlo. Hlavní důvody zatím nejsou dostatečně podchyceny, jde například o využívání půdy, krajiny.“
Celkově se evropská sedmadvacítka blíží cíli snížit emise skleníkových plynů do roku 2020 o 20 procent. Loni byly podle zprávy 17 procent pod úrovní roku 1990. Například v dopravě ale emise naopak stouply mezi lety 1990 a 2008 o 24 procent.
O vývoji životního prostředí v České republice i v Evropě mluvil na Rádiu Česko Jiří Hradec, ředitel společnosti CENIA, tedy České informační agentury životního prostředí
„Česká republika v podstatě kopíruje evropský trend. Doprava roste, naše ekonomika je závislá na dopravním výkonu. Roste kamionová doprava a objem železniční dopravy je čím dál víc nižší. Velkým problémem České republiky je také starý vozový park, průměrné stáří vozu u nás je 14 let,“ konstatuje Jiří Hradec, ředitel společnosti CENIA, tedy České informační agentury životního prostředí.
Zpráva evropské agentury apeluje i na občany unie, aby se víc zapojili do ochrany životního prostředí.