Stav životního prostředí v EU se částečně zlepšuje

Stav životního prostředí v Evropské unii se v posledních letech postupně zlepšuje. Daří se mimo jiné snižovat objem škodlivých emisí. Vyplývá to z pětileté zprávy kterou vydala Evropská agentura pro životní prostředí. Upozorňuje ale taky, že ekologové čelí čím dál většímu tlaku na využívání přírodních zdrojů, a že se nepodařilo zastavit úbytek takzvané biologické rozmanitosti ve státech unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První sníh v Praze 29.11.2010 na Vinohradech | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Nejpodstatnější je, že zpráva ukazuje na vazby mezi jednotlivými elementy životního prostředí a není možné je vyhodnocovat odděleně. Byť se nám například daří snižovat emise a nakládání s odpady, v konečném součtu stále dochází k poškozování životního prostředí, poškozování ekosystémů, špatnému využívání půdy,“ říká Ladislav Míko, bývalý ministr životního prostředí, který dnes vede Odbor ochrany přírodních zdrojů a biodiverzity Evropské komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zprávě Evropské agentury pro životní prostředí mluvil na Radiožurnálu Ladislav Míko, bývalý ministr životního prostředí, který dnes vede Odbor ochrany přírodních zdrojů a biodiverzity Evropské komise

Podle Míka jsou to všechno věci, které mají dlouhodobý dopad. Možná to nepociťujeme nyní, ale tento ‚živý kapitál‘ z Evropy mizí.

„Zpráva na základě trendu z posledních deseti let konstatuje, že evropské enviromentální politiky dokážou účinně chránit životní prostředí, aniž by nějakým zásadním způsobem snižovaly potenciál ekonomiky. Je tedy možné najít prostor pro rozvoj ekonomiky, i když se budeme účinně starat o životní prostředí. A to je významné zjištění,“ pokračuje Miko a dodává:

„Řada věcí se zlepšila. Problém ale je, že cílem bylo zastavit všechno. A to se nepovedlo. Hlavní důvody zatím nejsou dostatečně podchyceny, jde například o využívání půdy, krajiny.“

Celkově se evropská sedmadvacítka blíží cíli snížit emise skleníkových plynů do roku 2020 o 20 procent. Loni byly podle zprávy 17 procent pod úrovní roku 1990. Například v dopravě ale emise naopak stouply mezi lety 1990 a 2008 o 24 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji životního prostředí v České republice i v Evropě mluvil na Rádiu Česko Jiří Hradec, ředitel společnosti CENIA, tedy České informační agentury životního prostředí

„Česká republika v podstatě kopíruje evropský trend. Doprava roste, naše ekonomika je závislá na dopravním výkonu. Roste kamionová doprava a objem železniční dopravy je čím dál víc nižší. Velkým problémem České republiky je také starý vozový park, průměrné stáří vozu u nás je 14 let,“ konstatuje Jiří Hradec, ředitel společnosti CENIA, tedy České informační agentury životního prostředí.

Zpráva evropské agentury apeluje i na občany unie, aby se víc zapojili do ochrany životního prostředí.

Patricie Polanská, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme