Střední Evropa zažila nejsušší listopad v moderní historii

Konec listopadu potvrdil předpoklady meteorologů. Právě končící měsíc byl totiž přesně podle předpovědi extrémně chudý na srážky. Meterologové dokonce odhadují, že šlo o nejsušší listopad v historii českého měření a zároveň v moderní historii střední Evropy. Jednalo by se tak o rekordní sucho za více než 200 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka

Bouřka | Foto: Free Digital Photos

Podle vedoucího oddělení meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové Ladislava Metelky způsobila sucho v Evropě stabilní tlaková výše, která je běžnější v zimním období.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o desáté na Rádiu Česko byl vedoucí oddělení meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové Ladislav Metelka

„Vyvinula se na listopad možná atypická situace, kdy se nad východní Evropou usídlila poměrně rozsáhlá a výrazná oblast vysokého tlaku vzduchu, a v podstatě zablokovala proudění vlhčího vzduchu ze severního Atlantiku nad Evropu," vysvětlil ve Světě o desáté na Rádiu Česko Metelka a dodal:

„Odkláněla ho směrem k severu a nedovolila frontálním systémům z Atlantiku, aby se k nám dostaly.“

Největší sucho postihlo střední, východní a jihovýchodní Evropu. Západní část kontinentu je srážkově bohatší.

Sucho může mít podle Metelky negativní dopad na zásoby pitné vody nebo na české zemědělce, přestože listopad běžně není nijak srážkově významný měsíc. „To hlavní přijde zase na jaře, takže tam spíš bude záležet, jak se vyvine zima, kolik bude sněhu, kolik bude dešťových srážek během zimy a jak se tedy zásoby vody v půdě doplní,“ uvedl Metelka.

Tlaková výše ale už podle Metelky není tak stabilní, a tak bychom se prý během prosince měli dočkat normálního zimního počasí.

Sucho trápí i vlekaře. Kvůli nedostatku srážek, spodní vody a příliš teplému počasí musí odkládat začátek sezóny. Nemohou ani vyrábět technický sníh, pro který je nutná teplota alespoň minus pět stupňů pod nulou. Extrémní sucho hlásí i alpské oblasti, kde jsou kvůli nezvyklému počasí zelené svahy.

Martin Křížek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme