Stres dělá lepší rodiče

Vystresované vlaštovky poskytují svým potomkům lepší péči, a odchovají tak více mláďat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaštovka stromová

Vlaštovka stromová | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Uživatel: Bear Golden Retriever

Zvýšená hladina stresových hormonů glukokortikoidů se u ptáků spojuje se špatnou kondicí a méně úspěšným rozmnožováním. Vlaštovky stromové (Tachycineta bicolor), které hnízdí v Severní Americe a zimu tráví v Mexiku, Střední Americe a Karibiku, nás však vyvádějí z omylu. Biologové z Královniny univerzity v kanadském Kingstonu testovali, jak se tito ptáci přizpůsobují změněným podmínkám prostředí. Vybrané snůšky zvětšili nebo zmenšili přidáním či odebráním vajíček a sledovali, jak se tato změna projeví na hladině stresových hormonů u samiček.

Experiment ukázal, že odebrání vajíček zanechá hladinu glukokortikoidů nezměněnou. Naopak zvětšení snůšky vyvolá stres a jejich hladinu významně zvyšuje. Vystresované samičky krmily svá mláďata více a častěji, což naznačuje, že glukokortikoidy ovlivňují rodičovské chování. Zvýšená péče se pak promítla do vysoce úspěšného rozmnožování. Vůbec nejvíc mláďat přitom vyvedly samičky s nejvyšším nárůstem hladiny stresových hormonů. Vlaštovky stromové tak dokazují, že vysoká míra stresu není vždy jenom špatná a že úspěch v rozmnožování může dokonce zvyšovat.

Zdroj: Science Daily, Biology Letters

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme