Stromy "dýmají" metan

Podle nové studie si kmeny stromů můžeme představit jako komíny, které místo kouře vypouštějí skleníkový plyn metan.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Les

Les | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Tom Harpel

V oteplování naší planety je metan asi 25krát výkonnější než oxid uhličitý a jeho koncentrace v ovzduší se během posledních 200 let zdvojnásobily. Hlavním zdrojem metanu jsou mikrobiální procesy ve vlhké půdě a plyny, které vznikají v žaludku přežvýkavců. V roce 2006 ale skupina vědců přišla s teorií, že za 10 až 30 % světových emisí metanu zodpovídají rostliny, které metan vyrábějí dosud neznámým způsobem. Pokud by to byla pravda, museli bychom zásadně změnit naši představu o koloběhu uhlíku.

Nová studie naznačuje, že rostliny možná metan nevyrábějí, ale na jeho emisích se přesto mohou podílet. Tým výzkumníků z Portlandské státní univerzity zjistil, že kmeny tří druhů stromů fungují jako komíny, které metan z půdy transportují do ovzduší. Metan vytvářejí půdní mikroorganismy a plyn stoupá kořeny do stonku a do listů, odkud přechází do atmosféry. Podle propočtů vědců tento efekt odpovídá přibližně za 10 % globálních emisí metanu. Jistotu, jestli rostliny mohou či nemohou vyrábět metan, zatím nemáme. Nový objev ale ukazuje, že rostliny jsou v emisích metanu daleko aktivnější, než jsme tušili před pár lety.

Zdroj: Nature News, Geophysical Research Letters

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme