Šumavský jelen se zamotal do drátu v paroží mrtvého soupeře. Zachránili ho lesníci

Šumavští lesníci zažili během letošní jelení říje neobvyklý příběh se šťastným koncem. Jelen málem přišel o život kvůli kusu drátu zamotaného do parohů soupeře, kterého předtím pokořil. Zkušení lesníci takový případ na Šumavě nepamatují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhý jelen souboj nepřežil | Foto: Národní park Šumava

Zcela unikátní případ, na jehož začátku byl několik metrů dlouhý drát a na konci málem dva mrtví jeleni, řešili během letošního období jelení říje, lesníci Správy Národního parku Šumava.

„Drát z ohradníku si jeden jelen namotal do paroží v takovém množství a tak nešikovně, že je nemohl sundat,“ začíná popisovat událost, která se odehrála nedaleko Českých Žlebů Ctirad Moulis, vedoucího zdejšího územního pracoviště.

Protože je doba jelení říje, kdy jeleni svými parohy soupeří o přízeň laní, nevyhnul se souboji ani tento jelen se zamotaným drátem v paroží. Svůj souboj i z důvodu tohoto handicapu osudově prohrál a přišel o život. „Občas k tomu během souboje dojde. Stává se to, ale je to spíše výjimečná věc,“ uvádí Ctirad Moulis.

Drát zamotaný v paroží ale málem stál život i druhého jelena. „Jelen, který v souboji se svým sokem zvítězil se potom, co jeho soupeř klesl na zem, zamotal svými parohy do drátu tak nešťastně, že se nemohl dostat ven,“ vypráví Moulis. Naštěstí si dvou drátem spojených jelenů všiml zdejší pozorný lesník Miloslav Kos.

Jelen, který v souboji zvítězil se zamotal do drátu v paroží svého soupeře | Foto: Národní park Šumava

„Viděl jsem tu neobvyklou scénku asi na sto metrů. Jeden jelen ležel, druhý nad ním byl skloněný. Bojoval, zápasil, trhal hlavou, ale nikam neutíkal,“ popisuje Miloslav Kos, těžební technik na územním pracovišti v Českých Žlebech, který hned zorganizoval jelenovu záchranu.

Protože jelen nejevil žádné známky zranění, přijel na místo odborník, který jelena uspal. Lesníci pomocí kleští přeštípali drát a jelen tak byl volný. „Po probuzení se jelen pomalu odebral zpátky do lesa. Ještě neměl prokrvené oba běhy, tak zpočátku špatně šel a kulhal,“ popisuje Miloslav Kos.

Zajímavostí je jistě i to, že jelen, který tuhle patálii s drátem přežil, si období říje ještě řádně vychutnal. „Byl to silný korunový desaterák. O několik dní později, jsem ho viděl na říjišti na Kostelní cestě u Stožce,“ uvádí zdejší hajný František Hopfinger.

Adam Jirsa, který má na území Správy NP a CHKO Šumava na starosti jelení zvěř a pracuje na Správě Národního parku Šumava od roku 1998, na území Šumavy podobný případ nepamatuje. Podobný zná jen z fotografií. „Zhruba před třiceti lety se dva jeleni ve vojenském výcvikovém prostoru Dobrá voda do sebe při říji zaklesli tak nešťastně, že paroží nemohli dostat od sebe a byli oba nalezeni uhynulí,“ uzavírá Adam Jirsa.

Národní park Šumava, Pavel Pechoušek, Jana Matznerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme