Švábi nejsou žádní hamouni

Člověka, který v kuchyni právě načapal skupinu hodujících švábů, jen těžko napadne přemýšlet o tom, jak se všichni ti brouci dozvěděli o zdroji potravy. Britští vědci se tohoto úkolu ujali a zjistili, že švábi – stejně jako lidé – umí spolupracovat a informace o potravě si nenechávají jen pro sebe.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rus domácí (Blatella germanica)

Rus domácí (Blatella germanica) | Foto: David Monniaux, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Švábi patří k našim nejbližším (byť ne právě vítaným) sousedům, ale o jejich chování toho moc nevíme. Až dosud vědci například předpokládali, že při hledání potravy každý šváb pracuje na vlastní pěst a pokud najde jídlo, nechá si ho pro sebe. Nová studie ale ukázala, že švábi pracují jako kolektiv – a díky tomu dokonale propátrají vaši kuchyni.

Vědci z Queen Mary, University of London, studovali rusy domácí (Blattela germanica), kteří patří k menším druhům švábů. Jejich kolektivní pátrání po jídle demonstrovali v experimentu, kdy skupinu hladových švábů vypustili do arény s dvěma stejnými zdroji potravy. Pokud by švábi jednali zcela nezávisle, rovnoměrně by se rozptýlili kolem obou zdrojů. Nic takového se ale nestalo – celá skupinka se vrhla na jeden zdroj, všechnu potravu snědla a teprve potom se disciplinovaně přesunula k dalšímu místu.

Vědci se domnívají, že šváb, který našel potravu, vyšle feromonový signál, kterým se o svůj objev podělí s ostatními šváby. Signál se teď pokoušejí identifikovat a využít jej v ekologických pastech na šváby, které by se obešly bez jedovatých insekticidů.

Zdroj: Science Daily, Behavioral Ecology and Sociobiology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme