Sýček obecný patřil v Česku k nejrozšířenějším ptákům, dnes je to ohrožený druh

Ornitologové v Česku se snaží zachránit ptačí druh, který patřil v našich krajích k nejrozšířenějším. Dnes ale naopak patří mezi ty nejvíc ohrožené. Ještě před zhruba sto lety tady hnízdily desítky tisíc párů sýčka obecného. Ten se dostal i do lidových rčení, přísloví a pověr. U nás jich v dnešní době ve volné přírodě ovšem žije méně než sto párů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýček obecný

Sýček obecný | Foto: Trebol-a | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

Podle Martina Šálka, odborníka na ekologii ptáků z Ústavu biologie obratlovců, jsou hlavní příčiny ohrožení druhu velkoplošné změny v hospodaření a to, co se dělo s naší zemědělskou krajinou za posledních 60 let.

„Ztratili jsme pestrou mozaikovitou krajinu, kde se extenzivně hospodařilo, kde bylo plno pastvin, kde byla volná pastva zvířat okolo lidských sídel,“ vysvětluje Martin Šálek a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Sýčků obecných na území Česka ubývá, v současnosti tu žije méně než sto párů

„Během kolektivizace v 60. a 70. letech se z malých políček staly velké homogenní lány a to vlastně mělo za příčinu to, že ubyli sýčci ale i plno dalších druhů zemědělské krajiny, třeba jako čejky, koroptve nebo skřivani.“

Sýček obecný se nachází především v severních Čechách, a to v Ústeckém a Olomouckém kraji, na Žatecku a dále na jižní Moravě. Populace je ale menší než sto párů.

„V současné době víme asi o 40 až 50 párech. Proto jsme letos začali s velkoplošným monitoringem toho druhu, kde se budeme snažit vymapovat poslední lokality sýčka na našem území,“ popisuje Šálek.

Prvním krokem pro ochranu druhu bude podle něj zabezpečení bezpečných hnízdišť:

„Tento druh dříve hnízdil především v otevřené krajině, ve starých hlavatých vrbách. Posledních 30, 40 let ale druh hnízdí především v lidských sídlech, a to v zemědělských družstvech, ve starých budovách nebo na sýpkách.“

V takových místech jsou ale ptáci ohroženi vysokým predačním tlakem především ze stran koček nebo kun.

„Snažíme se druh podpořit tím, že mu zajistíme bezpečné hnízdění v podobě budek. Další plán je, že chceme se zemědělci upravovat hospodaření v okolí hnízdišť sýčků.“

„Především chceme, aby se tam páslo, kosila tráva, protože tento druh loví malou kořist, jako jsou třeba střevlíci nebo žížaly. Je potřeba, aby travnatý porost byl nakrátko sečený nebo spásaný, jinak kořist neuvidí ani neuloví,“ doplňuje Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme