Sýkorky pomohou vědcům spočítat losy. Do hnízd si nosí jejich srst

Českým vědcům pomáhají se sčítáním losů v přírodě sýkorky. O netradiční metodě informovala ochranářská společnost Česká krajina. Na Třeboňsku pro ně vyvěsili padesát ptačích budek. Posbíranou srst, kterou si do nich nosí, pak budou analyzovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O těchto zvířatech psal už Julius Caesar

O těchto zvířatech psal už Julius Caesar | Foto: Robert Mikoláš

„Sýkorky snáší srst zvířat ze širokého okolí a mezi ní, předpokládáme, do svého hnízda shromáždí i srst losů. Kolegové potom dělají genetické testy a na základě toho zjistí nejen zhruba počet losů, který u nás žije, ale i jejich pohlaví,“ vysvětlil ředitel České krajiny Dalibor Dostál.

Momentálně se podle něj už čeká na výsledky z nasbíraného materiálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak ochranáři díky sýkorkám poznají, kolik je v přírodě losů, vysvětlil Vladimíru Krocovi ředitel České krajiny Dalibor Dostál

V oblasti Lipna v roce 2011 údajně přežívalo posledních 14 losů. Právě nová metoda by vědcům měla pomoci je spočítat přesněji. Dosavadní čísla jsou totiž podle Dalibora Dostála jen hrubé odhady.

„Los je zvíře, které dokáže migrovat na velkou vzdálenost. I pozorování, která jsou zaznamenána, mohou patřit jednomu zvířeti.“

Populaci losů v Česku ohrožují kromě pytláků i střety s auty a vlaky. Česká krajina proto v létě navrhla zavedení značky Pozor, los.

Výstražná značka upozorňující na výskyt losů by se mohla objevit i u českých silnic | Foto: Eva Rajlichová

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme