Sýkorky přišly na chuť netopýrům

Roztomilé sýkory koňadry (Parus major) by člověk nepodezíral z ničeho horšího než zabíjení housenek. V některých evropských zemích se ale chovají téměř hororovým způsobem - loví přezimující netopýry, proklovávají se do jejich lebek a požírají mozek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýkora koňadra (Parus major)

Sýkora koňadra (Parus major) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Sander van der Molen

Prvního případu "vraždících sýkorek" si všimli ornitologové z Institutu Maxe Plancka v roce 1996 v jedné jeskyni v Maďarsku. O deset let později ve stejné jeskyni takových případů zaznamenali osmnáct. Oběťmi sýkorek byli pokaždé malí netopýři z rodu Pipistrellus. Sýkorky v jeskyni vyhledávaly netopýry, kteří se čerstvě probudili ze zimního spánku a kvůli nízké tělesné teplotě byli abnormálně pomalí. Se zabitím netopýra, který váží jen 5 gramů, a je tedy několikrát lehčí než sýkorka, pak ptáci neměli žádné problémy. Sýkory většinou ještě v jeskyni klováním otevřely lebku a začaly požírat mozek. Jen výjimečně si netopýra odnesly do korun blízkých stromů.

Experimenty ukázaly, že sýkorky jsou přitahovány zvuky, které vydávají netopýři právě probuzení z hibernace. Podle ornitologů jejich dosud nepozorované lovecké chování souvisí s nedostatkem potravy, který se sýkory naučily řešit vskutku originálním způsobem. Historky o sýkorkách lovících netopýry přitom pocházejí nejen z Maďarska, ale také z Polska a Švédska. Ornitologové se proto domnívají, že "nápad" doplnit si zimní jídelníček čerstvými proteiny z netopýřího mozku může být příkladem kulturního přenosu a šířit se mezi některými populacemi sýkorek.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme