Sysli na golfovém hřišti. V Karlových Varech se snaží zachránit vymírající kolonii hlodavců

Syslí kolonie na golfovém hřišti v Karlových Varech je nejzápadnější v Evropě. Hlodavci se tam usídlili na konci 20. století. V posledních letech ale začali rychle vymírat. Přírodovědci se proto spolu s vedením golfového hřiště pokoušejí sysli zachránit. Na hřiště umístili zvířata nová a teď doufají, že se jejich populace zase začne zvyšovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syslové mizí z české přírody. Ochránci přivezou chovné páry ze Slovenska | Foto: Petr Hamerník

Měsíc od vysazení první dvacítky syslů zjišťuje ředitel Golf Resortu Karel Mařík, jestli se tu nová zvířata usídlila.

„Sysel v této noře není, musel utéct někam opodál. Půjdeme k té druhé, tady ten vstup je lepší. Nora jde kolmo dolů, takže tady sysel určitě je, takže úspěch,“ popisuje Mařík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sysli na golfovém hřišti. Přírodovědci se v Karlových Varech snaží zachránit vymírající kolonii. Natáčel Pavel Reichard

U jednoho z největších bankrů, rozsáhlé plochy písku, jsou vidět malé syslí stopy. „Bankr se každý den udržuje. Sysel je naštěstí tak lehký, že nenadělá nějaké zásadní stopy a hráčům to nevadí,“ dodává Mařík.

Golfisté si už na sysly zvykli a vnímají je jako maskoty zdejšího hřiště. Dlouholetý hráč Petr si bez nich hru už neumí ani představit.

„Hraju tady už 35 let a od počátku sem ti sysli patří. Viděl jsem sysla, jak přede mnou panáčkuje. Balónek letí, oni zalezou,“ popisuje Petr.

„Když se podíváme na ty pískové překážky, tak tohle je takový syslí ráj. Golfisté jsou pro ně takovou ochranou, protože jejich predátoři, pokud se lidé hrají na hřišti, nemůžou lovit,“ vysvětluje jedinečné soužití hráčů a hlodavců na karlovarském hřišti Mařík.

Pokud se nově usídlení syslové zabydlí, bude jejich vysazování pokračovat ještě v příštích čtyřech letech.

Pavel Reichard Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme