Tančím, jak nejrychleji dokážu

Samečci zpěvných ptáčků pipulek se snaží přilákat partnerku nezvykle rychlým tancem, některé „figury“ trvají jen 50 milisekund.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pipulka (white-collared Manakin) | Foto: Rachel C. Taylor

Pipulky zlatokrké (Manacus vitellinus) obývají tropické lesy Kolumbie, Kostariky a Panamy. V době námluv tu předvádějí tance, jaké v ptačím světě téměř nemají obdoby. "Samečci skáčou, jako by je někdo vystřelil z děla," říkají vědci z Kalifornské univerzity. Vystoupení ptačích tanečníků zahrnuje rychlé přeskoky z jedné svislé větve na druhou stejně jako cirkusová salta vzad. O tom, jak jsou námluvy pipulek náročné, svědčí data, která sesbírala miniaturní telemetrická zařízení připevněná na tělech ptačích tanečníků.

VIDEO

Normální srdeční frekvence pipulek je 600 úderů za minutu a méně. Během tance však srdce samečka tepe rychlostí 1300 úderů za minutu, která je srovnatelná pouze s kolibříky. Výzkum také odhalil, proč se ptáci tak snaží. Samičky pipulek oceňují rychlost, která vyžaduje nejen dokonalou svalovou kondici, ale také postřeh, koordinaci a rychlé reakce. Přednost dávají těm samečkům, kterým na provedení tanečního prvku stačí 50 milisekund. Samečci, kterým prvek trvá 80 milisekund, už jsou v nevýhodě.

Vybíravost samiček však má dobrý důvod. Pipulky žijí v poměrně nebezpečném prostředí plném dravců, kde je rychlost otázkou života a smrti. Vyčerpávající zásnubní tance jsou vlastně tvrdou selekcí, díky které se pipulky dožívají neobvykle vysokého věku 14 let.

Zdroj: UCLA

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme