Tanky pomáhají v Pánově u Hodonína s ničením plevele v chráněném území

Hluboké brázdy od tankových pásů a zlámané keře – takový je pohled na bývalé vojenské cvičiště a současné chráněné území Pánov u Hodonína. Nejde ale o žádnou výtržnost, tankisté pomáhají s ničením invazivních rostlin. V písečném podloží se totiž daří například vzácnému druhu jitrocele, který ale skrz plevel nemá šanci vyrůst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ničení plevele pomocí tanků v Pánově u Hodonína | Foto: Tereza Kadrnožková

„Dochází k trvalému zarůstání písčitých prostor náletovými dřevinami, a to, proč to bylo vyhlášeno přírodní památkou, je zničené. My se to snažíme trochu obnovit,“ vysvětluje Zdeněk Crhák, předseda sdružení Moravská tanková Sahara.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tank může být výborným pomocníkem v boji proti plevelu. V chráněném území Pánov u Hodonína ho k tomuto účelu využívají přírodovědci. Více Tereza Kadrnožková

Zatímco dříve by trávu zdupali cvičící vojáci nebo pasoucí se koně, dnes leží oblast ladem. Tanky a další těžká technika může sice vypadat jako drastické řešení, je ale mnohem rychlejší než spásání přežvýkavci.

„Všechno to se pomocí pojíždění techniky zlikviduje nebo minimálně potlačí a můžou se tam potom vyskytovat rostliny, ale i živočichové, kteří tuto lokalitu potřebují, třeba přástevník kostivalový, který patří mezi silně ohrožené druhy v České republice,“ vysvětluje přírodovědec Mojmír Vlašín.

Tanky budou v Pánově jezdit převážně o víkendech až do března.

Ničení plevele pomocí tanků v Pánově u Hodonína | Foto: Tereza Kadrnožková

Ničení plevele pomocí tanků v Pánově u Hodonína | Foto: Tereza Kadrnožková

Simona Bartošová, Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme