Teplé počasí obrací přírodu naruby. Zmatení jsou třeba tažní ptáci

Mírná zima popletla květiny i pěvce. Počasí s často až jarními teplotami obrací přírodu naruby. Na začátku ledna rozkvétají některé druhy květin a keřů - například sakury. Netypicky se chovají také ptáci. Ti dokonce začali znovu hnízdit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ptačí hnízdo s vajíčky | Foto: Corel GALLERY

„My jsme před Vánoci byli svědky toho, že Pardubice vpodvečer zněly zpěvem kosů, červenek. A teď mám dokonce informaci, že kdosi našel kosy už sedět na hnízdě na vajíčkách. Já si myslím téměř jistě, že takové hnízdění bude zmařeno z důvodu nepříznivých podmínek,“ říká zoolog Východočeského muzea Vladimír Lemberk.

Znovu se projevuje trend posledních let - tažní ptáci často vůbec neodlétají a zimu bez problémů přečkají v našich podmínkách. Platí to o drozdech, pěnkavách, špačcích a občas zůstávají i čápi.

„Ti ptáci spíš nejsou zvyklí reagovat podle momentálních klimatických podmínek, protože přece jen některé ty teplotní zvraty potom přicházejí velice rychle. A pro řadu hlavně těch drobných ptáků by potom byl už problém odtáhnout do jižních kraj. Takže spíše je to takový dlouhodobý trend,“ dodává Lemberk.

Mírný průběh zimy přidělává starosti třeba lesníkům. Kvůli rozmáčené půdě se do lesa nedostane těžká technika a plánovaná těžba tak nabírá skluz.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme