Teplomilné bakterie v arktickém oceánu

Sedimenty ze dna arktického oceánu jsou posledním místem, na kterém by člověk čekal teplomilné bakterie. Přesto se zde vyskytují ve velkém množství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hydrotermální komín

Hydrotermální komín | Foto: U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration

Biologové z kanadské University of Calgary studovali sedimenty vytěžené ze dna oceánu nedaleko norského ostrova Západní Špicberk a narazili přitom na velké množství bakteriálních spór. Spóry představují klidové stádium, ve kterém mohou bakterie dlouhou dobu přečkávat i velmi nepříznivé životní podmínky. Genetická analýza ukázala, že bakterie ze dna arktického oceánu jsou podobné thermofilním druhům, které žijí v blízkosti ropných ložisek.

Otázkou teď je, odkud se arktické bakterie vlastně berou. Podle biologů nejsou jen teplomilné, ale také anaerobní a pocházejí z bezkyslíkatého prostředí. Vhodné životní podmínky by jim v Arktidě mohly poskytovat buď hydrotermální komíny, kterými uniká horká voda, nebo ložiska stlačené ropy. Z nich by bakterie mohly unikat do mořské vody. Pokud se potvrdí druhá možnost, mohl by výskyt spór teplomilných bakterií odhalit dosud neznámá ložiska, která by se dala využít k těžbě ropy.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme