Tlusté myši sabotují výzkum

Interpretaci některých vědeckých studií může zkomplikovat na pohled tak banální věc, jako jsou příliš zakulacené laboratorní myši a potkani.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratorní potkan

Laboratorní potkan | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, Jean-Etienne Poirrier

Laboratorní hlodavci obvykle nežijí ve zcela zdravých podmínkách. Nedostatek pohybu a hojnost potravy u nich vyvolávají obezitu spojenou s dalšími problémy, jako je glukózová intolerance a předčasná úmrtí. Zvláště vypasení potkani se mohou změnit ve víc než 1 kg těžké "koule", které odpovídají spíš těžce obézním lidem než průměrnému jedinci. Nadměrné množství tělesného tuku navíc ovlivňuje buněčnou fyziologii, zánětlivé reakce a oxidační stres - tedy faktory, které jsou významné například při zkoumání protinádorových léčiv.

Problém je, že většina výzkumníků kondici svých pokusných hlodavců nebere příliš v potaz a jejich výsledky nemusí odpovídat těm, jaké by vědci získali od štíhlejších a čipernějších zvířat. Vědci z amerického National Institute of Aging v Marylandu proto tvrdí, že některé vědecké práce na pokusných zvířatech je třeba brát s jistou rezervou. Při interpretaci získaných údajů by bylo vhodné předpokládat, že závěry budou platit spíš pro lidi s nadváhou a sedavým životním stylem než aktivní jedince s normální tělesnou hmotností. Další možností, jak se zbavit "problému tlustých krys", je zamezit laboratorním hlodavcům v nekontrolovaném přežírání a do klecí jim umístit sportovní náčiní v podobě běhacích koleček.

Zdroj: Nature News, PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme