Toxiny rudého přílivu ochromují kořist

Toxiny jedovatých řas rudého přílivu mají podle nové studie jeden hlavní cíl: znehybnit jiné druhy řas.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudý příliv u pobřeží Japonska

Rudý příliv u pobřeží Japonska | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, Marufish

Rudý příliv (v angličtině red tide) vytvářejí přemnožené mořské řasy, které náhle "vykvetou" a hladině oceánu dodají krvavě červenou barvu. Součástí rudých přílivů jsou mikroskopické řasy obrněnky (Dinoflagellata), které do vody uvolňují velká množství toxických látek. Toxiny se kumulují v potravním řetězci a bývají příčinou úhynu mořských živočichů i otrav lidí, kteří snědli kontaminované plody moře. Produkce toxinů je pro řasy energeticky náročná a vědci předpokládají, že jejich uvolňování do vody má nějaký závažný smysl.

Některé studie naznačovaly, že pravým důvodem může být znehybnění potravy. Obrněnky sice obsahují zelené barvivo a energii mohou získávat fotosyntézou, ale mohou také lovit jiné řasy. V takovém případě rostou až dvakrát rychleji než na "fotosyntetické dietě". Přesvědčivý důkaz o tom, že příčinou jedovatých rudých přílivů je hlad obrněnek, přinesla nová studie biologů z Marylandské univerizy. Vědci studovali toxické i netoxické kmeny obrněnek Karlodinium veneficum, jejichž kořistí jsou až třikrát větší druhy jiných řas. Zjistili, že v přítomnosti toxinů se pohyb kořist zpomaluje a po 5 hodinách 90 % řas úplně znehybní. Ochromení kořisti obrněnkám dovoluje ulovit i mnohem větší řasy, a snadno tak získat velké množství energie.

Rudý příliv u pobřeží Kalifornie | Foto: public domain, Alejandro Díaz

Zdroj: Nature News

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme