Třeboňští rybáři po dvou letech zahájili výlov největšího českého rybníka Rožmberka

Rybáři začali po dvou letech lovit ryby z největšího českého rybníka. Při prvním zátahu na Rožmberku se dnes v sítích mrskalo přes 300 metráků ryb. Pokračovat s výlovem budou až do neděle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třeboňští rybáři zahájili výlov největšího českého rybníka Rožmberka | Zdroj: ČTK

„Parto, jdeme k zátahu. Hajný, nadržte, a pěšáci, rozdávej,“ zahajuje výlov povely, které jsou pro laika většinou zcela nesrozumitelné, vedoucí střediska Rožmberk Stanislav Vestfál.

Na největší český rybník vyjelo šest lodí. „Za chvilinku bude nevod rozdaný a připravený k samotnému zátahu. Bude se to opakovat jednou až dvakrát, záleží na tom, kolik se nám podaří chytit. Záleží na tom, kde je ryba složená, jak se nám ji povede trefit, jestli nás neobejde ze stran. Je tady spousta vlivů,“ popisuje rybář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výlovu Rožmberka přihlížela na rybářské lodi i redaktorka Jitka Cibulová-Vokatá

„Pěšáci půjdou kousek zpátky, hajný tahem ucházej,“ zní další povely, pod kterými si jen málokdo představí konkrétní činnost.

„Teď záleží na tom, jak se nám povede dobře zjadřit, to znamená srovnat síť mezi pět lodí tak, abychom z ní potom mohli rybu vybírat na kádišti,“ vysvětluje Stanislav Vestfál.

Ryby mezitím už čeří vodu – v rybářském slangu tedy „vaří“ – a stahují se doprostřed mezi lodě. Mezi kapry jsou vidět i dravé ryby, například štika nebo candát. Objevuje se i sumec nebo bílé ryby, na Rožmberku například cejn.

„Loď se točí jen chviličku, než se srovná do správné pozice, pak už pojede rovně ke kádišti, odkud se bude vydávat ryba. Teď už jsme se skoro dostali ke břehu, vyjíždí velicí loď, teď už to zůstane takhle v kroužku a začne se vydávat ryba z nevodů, napřed dravá, potom ostatní,“ říká vedoucí výlovu.

Po vytřídění už půjdou ryby na sádky, kde budou čekat na zákazníky. Ti letos za kilogram kapra 1. třídy uloveného třeba právě na Rožmberku zaplatí 75 korun a za výběrového pak o deset korun více.

Ceny ale nejsou definitivní. Tržní cena vánočního kapra bude stanovena až po vylovení všech rybníků, tedy na konci listopadu. Podle informací třeboňských rybářů by se měla ještě zvýšit přibližně o tři koruny.

Jitka Cibulová Vokatá, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme