Tučňák, který doplaval na Nový Zéland, se vrací do Antarktidy

Stovky lidí přišly do zoologické zahrady v novozélandském Wellingtonu rozloučit se s tučňákem přezdívaným Happy Feet, který se vrací zpět do Antarktidy. Tento tučňák císařský se dostal v červnu na 3 tisíce kilometrů vzdálený Nový Zéland. Překvapil tím místní vědce, podle nichž jde teprve o druhého tučňáka v historii, který se na Novém Zélandu objevil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tučňák císařský může zadržet dech až na 20 minut a ponořit se do hloubky přes 550 metrů.

Tučňák císařský může zadržet dech až na 20 minut a ponořit se do hloubky přes 550 metrů. | Foto: licence Public Domain (eng), Antarctic Photo Library, the US Antarctic Program

Podle ornitologa ze Zoo Praha Antonína Vaidla se dokáže tučňák císařský dostat z Antarktidy na Nový Zéland bez problémů za 10 dnů. Dokáže plavat rychlostí až 10 kilometrů za hodinu a navíc mu rychlostí 1 kilometr za hodinu pomáhá nejsilnější mořský proud Západní příhon, který omývá Antarktidu.

„Asi se vydal na lov, někde se ztratil a největší podíl na tom, že doplaval až tak daleko, má podle mne náhoda,“ soudí.

Kdyby doplaval na nějaký neobydlený ostrov, možná by cestu nepřežil vzhledem k tomu, jak byl údajně vysílený a že mu lidé pomohli. „Navíc je to zvíře sociální a koloniální, sám by určitě nemohl dlouhodobě přežít. Stal by se dříve nebo později terčem nějakého predátora. Určitě ale nevěřím tomu, že by se proti proudu dokázal dostat zpět na Antarktidu,“ tvrdí Vaidl.

Veterináři vyndali tučňákovi ze žaludku asi 3 kila písku. Podle Vaidla to není tak neobvyklé: „Tučňáci písek požírají, tučňáci císařští i drobné kamínky ze dna oceánu. Pomáhají jim při trávení a rozmělňování potravy, někdy tak dostávají i parazity z trávicího traktu. I v lidské péči občas tučňáci přijmou neúměrné množství kamínků. Tento tučňák mohl být zesláblý, mohl mít velký hlad, byl určitě v nepohodě.“

Do Antarktidy veze tučňáka rybářská loď. Záchranáři nevědí, jestli se zase bez problémů zařadí zpět do kolonie a jestli přežije.

Novozélanďané na tučňáka Happy Feet vybrali v přepočtu asi 280 tisíc korun, náklady na jeho záchranu ale nakonec byly až třikrát vyšší. I na Novém Zélandu se přitom se objevily hlasy, že by se takové peníze měly dávat jen na záchranu ohrožených druhů.

„Tučňák císařský momentálně přímo ohrožený není, ale studie uvádějí, že v následujících letech by přímo ohrožený měl být. Tento tučňák jako jedinec určitě nemá rozhodující význam pro udržení druhu a mohla by se částka vynaložit na ochranu jiného druhu, ochranářských projektů je na Novém Zélandu poměrně hodně a významnějších,“ přiznává Vaidl.

Lucie Maňourová, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme