Turecký původ maďarských meruněk

Genetická analýza potvrdila dlouho předpokládanou příbuznost tureckých a maďarských meruněk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meruňky

Meruňky | Foto: Fir0002, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Meruňky (Prunus armeniaca) podle všeho pocházejí z Číny a do Evropy se dostaly přes střední Asii a Malou Asii. Různé kultivary meruněk se zařazují do čtyř skupin podle geografického místa původu. Největší diverzitu najdeme u meruněk ze středoasijské a íránsko-kavkazské skupiny, kam patří i meruňky z Turecka. Evropské kultivary – včetně těch, které se pěstují v Severní Americe, Austrálii a Jižní Africe – jsou mnohem méně rozmanité.

Meruňky z východní Evropy jsou však odlišné od jiných evropských kultivarů a vědci předpokládali, že mezi nimi a meruňkami z Turecka existují příbuzenské vztahy. Vypovídaly o tom jak lingvistické, tak historické důkazy, podle kterých během okupace Maďarska Osmanskou říší opakovaně docházelo k importu roubů meruňkových stromů.

Analýza mikrosatelitů DNA, kterou vypracovali maďarští a turečtí vědci, toto historické spojení potvrdila. Ke vzniku většiny nejžádanějších maďarských odrůd meruněk výrazně přispěl genetický materiál stromů z Turecka. K míchání genů však došlo relativně nedáno – teprve v průběhu posledních 300 let, kdy jej umožnily historické události.

Zdroj: American Society for Horticultural Science

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme