Tygrům hrozí vyhynutí, varují odborníci

Tygři začínají být na naší planetě čím dál ohroženějším druhem. Pytláci jich v uplynulém desetiletí zabili více než tisícovku a počty volně žijících tygrů tak výrazně snížili. Zoologové se začínají bát, že tygři vyhynou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tygr | Foto: Corel GALLERY

Ve volné přírodě dnes podle odhadů přírodovědců žije už jen 3200 tygrů. Přitom před sto lety se jich po zemi volně pohybovalo asi 100.000. Podle britské organizace Traffic a Světového fondu ochrany přírody bylo za posledních deset let zabito až 1200 tygrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ohrožených tygrech informovala na Rádiu Česko Naďa Bělovská a hovořili jsme i s Pavlem Brandlem z pražské ZOO.

Většina šelem byla pobita v Indii a pytláci posílají části jejich těl především do Číny. Tam jsou totiž vysoce ceněny v tradiční medicíně, která jim připisuje léčebné účinky při většině nemocí a označuje je za silná afrodisiaka. Z tygrů se také vyrábějí dekorační předměty nebo amulety pro štěstí.

Tygry podle zprávy organizace Traffic a Světového fondu ochrany přírody ohrožuje právě především zlepšující se životní úroveň v Číně. Díky ní si totiž stále víc Číňanů může drahé výrobky z tygrů dovolit.

Populace tygrů jsou malé a rozdrobené

Za kritickou označil situaci tygrů v přírodě také Pavel Brandl, který má v pražské ZOO na starosti savce. „3200 tygrů rozdrobených do mnoha desítek malých populací není stav, který by zaručoval jejich přežití v přírodě do budoucnosti, pokud nebudou podniknuta účinná opatření,“ řekl na Rádiu Česko.

Dodal, že dnes se za poslední století setkáváme už s třetí takzvanou tygří krizí. „A nyní je to klíčový okamžik. Buď teď něco s tygry začneme dělat, nebo o ně skutečně přijdeme. Asi ne během těch 12 let, které se často objevují v médiích, protože v letošním roce je v čínském kalendáři rok tygra a další je za 12 let, ale v řádu desítek let – možná i pouhých dvaceti let - se to může stát,“ uvedl.

Připomněl, že tygři volně žijí v malých populacích v Indii, Rusku, Číně, Barmě, Thajsku, Bangladéši, Malajsii a Indonéské Sumatře. Jejich populace klesá především proto, že pytláci tygry tak rychle vybíjejí, důležitou roli ale hraje i to, že se dnes tygři ve volné přírodě obtížněji rozmnožují, že se jim například rodí méně mláďat a v neposlední řadě je i zmenšení jejich přirozeného prostředí.

Katarína Brezovská, Naďa Bělovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme