U pobřeží Kalifornie se objevili 'radioaktivní' tuňáci z Fukušimy

Více než rok po katastrofě japonské jaderné elektrárny Fukušima se objevili u amerického pobřeží radiokativní tuňáci. Ani po dlouhé cestě napříč Tichým oceánem se nezbavili radioaktivního cesia. Radioaktivitu zvířat prokázaly testy 15 tuňáků ulovených v kalifornských vodách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tuňák, ilustrační foto

Tuňák, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Mohamed Aly

Podle oceánologa Nicholase Fishera ze Stony Brook Univerzity tuňáci pocházejí z japonských vod.

„Porovnávali jsme míru radioaktivity u modroploutvého tuňáka se žlutoploutvým, které jsme ulovili u pobřeží kalifornského San Diega. Žlutoploutví tuňáci také žijí v Pacifiku, ale zdržují se většinou na stejném místě, nemigrují přes Tichý oceán jako modroploutví. U žlutoploutvých tuňáků jsme naměřili desetkrát nižší množství radioaktivity než u modroploutvých. Jsme si jistí, že modroploutví pocházejí z japonských vod,“ vysvětlil oceánolog a autor výzkumu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé na Rádiu Česko byl Jan Rovenský z organizace Greenpeace

V rozhovoru pro BBC přiznává, že je výsledky testu překvapily. „Původně jsme si říkali, že jen tak rychle zkusíme změřit radioaktivitu v částech tuňáků, ale nic moc jsme od toho neočekávali. Ale když jsme změřili první vzorek, hodně nás to udivilo. Dalších 14 vzorků prokázalo stejně vysokou radioaktivitu,“ doplnil Fisher.

Předchozí výzkumy už prokázaly zvýšení hladiny radiace u menších ryb a planktonu v japonských vodách. Jana Rovenského z ekologické organizace Greenpeace výsledky měření u tuňáků nepřekvapily. „Greenpeace provádělo už loni na podzim své vlastní měření přímo v Japonsku a tam se nám bohužel podařilo naměřit zvýšené množství radioaktivity nejenom v případě tuňáků, ale i tresek," řekl ve Světě o osmé na Rádiu Česko.

Radioaktivní Cesium 134 a 137, které z Fukušimy unikly, se ukládají v tucích. Kontaminace tuňáků je podle Rovenského zhruba 10 procent japonského limitu 500 Bequerelů na kilogram. Pro těhotné a malé děti už je to prý ale nevhodné množství.

Becquerel (Bq)
- hodnota intenzity záření radioaktivního zdroje
- 1 Bq = jeden rozpad atomového jádra za sekundu; čím více jader se za sekundu přemění, tím je záření silnější

„Cesium 134 má poločas rozpadu dva roky, to znamená za dobu života ryby se z ní teoreticky může dostat přirozeným způsobem. V případě Cesia 137 je poločas rozpadu 30 roků. Samozřejmě část může být vyloučena pomocí metabolických procesů, ale určitě se nesníží na nulu," tvrdí Rovenský.

Evropská unie přijala po havárii jaderné elektrárny Fukušima nařízení o limitech radioaktivity na potraviny dovážené z Japonska. Netestuje se vše, ale hygienické limity podle Rovenského překročeny nebyly.

Dana Votýpková, Markéta Bartošová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme