Úbytky včelstev mohou ohrozit úrodu v Evropě

Pesticidy a insekticidy používané v zemědělství ničí evropská včelstva a kolonie čmeláků, a ohrožují tak vlastně i celou úrodu, varují dvě studie publikované v posledním čísle odborného časopisu Science. Píše o nich i většina dnešních evropských deníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včely | Foto: Stock.xchng

Týmy francouzských a britských vědců v článcích tvrdí, že chemikálie v zemědělství mají na včely a čmeláky doslova ničivý dopad. Jejich kolonie se zmenšily už o 10 procent. A až o 85 procent se snižuje počet královen, které kolonie produkují.

Kontaminovaný hmyz prý navíc ztrácí schopnost prostorové orientace a až třetina včel není schopna najít svou cestu zpět do úlu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možné důvody pro současné značné ubytky včel a čmeláků rozebral ve Světě o jedné zoolog Jakub Straka

Zoolog Jakub Straka, který se právě na život včel a čmeláků specializuje, ve Světě o jedné odmítl, že by za současnými radikálními úbytky byly pouze jejich choroby.

„Různé nemoci tady byly vždy a zas tak moc se se včelstvy nedělo. Ale to, co se děje v současné době, to jsou skutečně radikální úbytky. A samozřejmě hledají se důvody, proč to mohlo vzniknout. Jedním z nich jsou právě chemikálie v zemědělství.“

„Jsou i další možnosti, jako je změna prostředí, která je v současné době skutečně radikální, a to může mít na úbytky jedinců vliv,“ poznamenal Straka.
K orientaci v terénu používají včely a čmeláci různé chemické prostředky, které mohou zemědělské chemikálie velmi vážně narušovat a v důsledku hmyz ničit.

Jakub Straka také zdůraznil spojitost mezi opylováním plodin a jejich úrodností. „Už Albert Einstein varoval, že pokud vyhynou včelstva, vyhyne do několika let i lidstvo.“

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme