Učí se létat i chytat myši. Kalousi ušatí musí v záchytné stanici poctivě rehabilitovat

Pro předčasně narozené sovy v záchranné stanici v Pateříně na Olomoucku vymysleli ochránci přírody speciální rehabilitaci pařátků. Cvičení už mají za sebou a nyní se chystají na odlet do volné přírody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kalousi ušatí se v záchytné stanici v Pateříně na Olomoucku učí létat i chytat myši | Foto: Monika Pustovková

„Tady máme před vypuštěním kalouse ušaté. Jsou vylíhlí cirka první nebo druhý týden v lednu, tedy hrozně brzy,“ vysvětluje vedoucí záchytné stanice Ondřej Csik.

V rukou drží dvě malé sovičky, které se narodily o čtvrt roku dřív, než je běžné. Mají zhruba 20 centimetrů.

„Našim úkolem je, připravit je do života. Oni se rozlítají, potom se přikrmují a učí se lovit. Sovička se potom ještě dlouho vrací, protože se přikrmuje,“ dodává Csik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kalousi ušatí v záchytné stanici v Pateříně na Olomoucku musejí před návratem do přírody rehabilitovat. Natáčela Monika Tomášková

Sovičky podle něj pocházejí z Olomouce. Protože se narodily v lednu, chybí jim kvůli nedostatku slunečních paprsků vitamín D. Ten způsobuje růst kostí.

„Je to deformace nožiček. Pohyblivé sice byly, ale kořist by nechytily. Už ale vidíme, že kořist chytí. Museli jsme dát něco jako dlahu, nožičky dorovnávat, cvičit. Taková rehabilitace,“ popisuje vedoucí záchytné stanice v Pateříně a dodává:

„U kalouse je přirozená potrava myš, tak se jim ta myš navečer pouští do voliér a oni už ji instinktivně loví. Jakmile se jim to začne dařit, tak je vyhráno a pták je připraven na vypuštění do přírody.“

Kalousi ušatí se v záchytné stanici v Pateříně na Olomoucku učí létat i chytat myši | Foto: Monika Tomášková

Monika Pustovková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme