Uklidňování konfliktů na Blízkém východě svědčí i netopýrům

Ještě před šestnácti lety tam byly stovky vojáků, kteří střežili jednu z nejcitlivějších hranic na světě. Dnes kolem jednou za čas projede vojenský džíp a uvnitř v klidu spí tisíce netopýrů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Netopýr ušatý

Netopýr ušatý | Foto: Wikipedia, Mnolf

Řeč je o desítkách izraelských bunkrů podél hranice s Jordánskem. Nový domov pro kolonie vzácných netopýrů tam mohl vzniknout jenom díky mírové smlouvě mezi Izraelem a Jordánskem.

Na nečekané netopýří společenství narazil výzkumník telavivské univerzity Eran Levin spolu s ochranáři. Armáda jim dodala mapy rozmístění bunkrů, které opustila po podpisu mírové smlouvy v roce 1994.

Podrobné pátrání následně ukázalo, že ve starých opevněních se usadili zástupci dvanácti netopýřích druhů. Nechybějí ani ohrožené druhy, jako například vrápenec jižní či netopýr brvitý.

Netopýrům se špatně spí

Jak upozorňuje deník Ha'arec, zmapováním výskytu létajících savců ale práce nekončí. Přišlo se totiž na to, že se netopýrům v bunkrech špatně spí, protože se na hladkých stropech nemohou pořádně zavěsit.

Několik přírodovědných institucí proto spojilo síly s armádou a začali bunkry přestavovat. Na stropech přibývá hrubá omítka se štěrkem, ale také sítě a provazy, aby se netopýři mohli k dennímu spánku ukládat pohodlněji.

V noci pak nad minovými poli vylétají do Izraele, ale také na palestinská území a přes dnes už mírovou hranici do Jordánska.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme