USA asi vrátí jednu z nejzachovalejších koster dinosaura Mongolsku

Američané jednají o tom, že by Mongolsku vydali zpět kostru vzácného dinosaura. Skelet před měsícem vydražil neznámý kupec na aukci v New Yorku. Fosilii ale podle Mongolů někdo ukradl a ze země vyvezl k prodeji nelegálně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poušť Gobi v okolí Kao-čchangu | Foto: Robert Mikoláš

Kostru asijského tyrannosaura bataara vyvezli pravděpodobně pašeráci nejprve z Mongolska do Velké Británie, odkud před 2 lety putovala do Spojených států amerických.

Svět se o ní ale dozvěděl teprve před měsícem, když ji neznámý kupec vydražil na aukci asi za milion dolarů, tedy 20 milionů korun.

Kupec však skelet zřejmě nedostane. Americká justice soudí, že fosilie je mongolskou historickou a kulturní památkou, a pravděpodobně bude proto vrácena zpět do země.

Přehrát

00:00 / 00:00

O neobvyklém osudu dinosauří kostry z Mongolska informovala zahraniční zpravodajka Kateřina Procházková

Jak se tak vzácný nález mohl dostat z Mongolska ven, zůstává záhadou. Není ani známo, odkud kostra přesně pochází.

Mongolsko si ji sice nárokuje, ale předseda aukční síně, kde kostru vydražili, prohlásil, že neví, kde byla nalezena. Podle informací z aukce pochází skelet z pouště Gobi, může tak být jak z Mongolska, tak z Číny. Protože se o ni ale přihlásilo Mongolsko, vrátí se zpátky tam.

Krádeže kulturních a historických památek z Mongolska nejsou ničím neobvyklým. V zemi se v posledních letech významně rozšířila těžba, která napomáhá novým nálezům památek. Chybí však potřebné zákony. Pašeráctví a krádeže jsou tak častým způsobem obživy tamních lidí.

Tyrannosaurus bataar je menší asijský tyrannosaurus rex. Nalezený dva a půl metru vysoký a sedm metru dlouhý skelet je unikátní svou zachovalostí. Tělo kostry je zachováno ze 75 procent, hlava z dokonce z 80. Většina kosterních nálezů dinosaurů vystavovaných v muzeích je přitom kompletní jen zhruba z poloviny.

Kateřina Procházková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme