Už brzy vykvete v Liberci zmijovec titánský. Má prý největší květenství na světě

V liberecké botanické zahradě mají poupátko, které už během několika dnů rozkvete. Není poupě jako poupě, to liberecké už teď měří 140 centimetrů a neustále se zvětšuje. Rostlina se jmenuje zmijovec titánský a má údajně největší květenství na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zmijovec, ilustrační foto | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Je to tropická rostlina, která pochází ze západní Sumatry, je to endemit tohoto ostrova a nikde jinde na světě neroste. Tato rostlina má buď jeden obrovský list, každý rok ten list znovu vyroste a na zimu opět uhyne a v podzemí má velikou hlízu, která může mít nyní až 50 kilogramů, a jednou třeba za 10 let vyroste místo listu květ,“ popsala zmijovec titánský pro Rádio Česko Blanka Nouzáková z Botanické zahrady Liberec.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Liberci kvete zmijovec titánský. Mluvíme s Blankou Nouzákovou z Botanické zahrady Liberec.

Poupě už má 140 centimetrů, roste zhruba 215 milimetrů za den. „Udává se, že květy mívají 150 až 200 centimetrů, největší dokonce i tři metry. Očekáváme průměrný květ, takže tak za čtyři pět dní odhadujeme,“ uvedla botanička.

Rostlina kvete pouze tři dny, ale nejkrásnější a zároveň nejsmradlavější je pouze první den. Zmijovec zápachem láká hmyz. „Květ má dokonce vyšší teplotu než okolí, aby se zvýšila ještě intenzita zápachu,“ upozornila Nouzáková.

Liberecká botanická zahrada semínko rostliny získala od kolegů z Bonnu. Základem úspěchu při pěstování je podle Blanky Nuzákové stálá vlhkost a vysoká teplota prostředí.

Marián Vojtek, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme