V afghánském Váchánu se daří sněžnému leopardovi

Ochráncům přírody můžeme vděčit za to, že z Afghánistánu přišla pro změnu také jedna dobrá zpráva. Na severovýchodě země, ve Váchánském koridoru, se velmi dobře daří sněžnému leopardovi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský horal nabízí českým novinářům vycpaného sněžného leoparda.jpg

Afghánský horal nabízí českým novinářům vycpaného sněžného leoparda.jpg | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Kriticky ohrožený druh tam byl doma vždycky, nejnovějším průzkum ale ukázal, že v severovýchodním cípu Afghánistánu stále žije překvapivě zdravá populace těchto krásných velkých koček!

Sněžný leopard žije v Afghánistánu v téměř nepřístupném vysokohorském terénu. Jak hlásí tamní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček jednoho na vlastní oči viděl v osadě Sarhad Boroghil. Byl ale vycpaný slámou a místní horal ho nabízel jemu a Petrovi Zavadilovi z České televize k prodeji asi za 60 tisíc korun. Tvrdil jim, že našel už mrtvé zvíře. Novinář si ale je skoro jistý, že leoparda někdo upytlačil.

Obyvatelé Váchánu se s nimi samozřejmě čas od času potkají a před lety si tam dokonce nechal sněžného leoparda ilegálně ulovit jeden představitel OSN.

Nejnovější průzkum pomocí nastražených fotoaparátů, takzvaných fotopastí prokázal, že se sněžný leopard vyskytuje na 16 různých místech v nejvyšších partiích Váchánského koridoru. Šelmy ale občas také scházejí směrem do údolí a občas i loví kozy nebo ovce chované místními pastevci. Jinak se ale živí hlavně divokými zvířaty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Turček v Odpoledním Radiožurnálu

Americká Společnost na ochranu divoké přírody prokázala výskyt žijících šelem a dokonce prosazuje vyhlášení národního parku ve Váchánském koridoru. Ve Váchánu se na rozdíl od většiny afghánského území nikdy neválčilo. Je to ale velmi izolovaný pruh území sevřený mezi Tádžikistán, Čínu, Kašmír a Pákistán. A jsou tam také mimořádně drsné klimatické podmínky. Takže Váchánci většinou mají nepředstavitelně nuzné životy, vysokou úmrtnost malých dětí, sami také velmi brzy umírají na nemoci.

Existují určité snahy vysvětlit Vácháncům, že ochrana přírody je v jejich vlastním zájmu, že na tom netratí ale naopak ještě mohou vydělat. Probíhá osvěta, cvičí se strážci přírody. Samozřejmě bývá složité získat si jejich důvěru, aby neměli pocit, že jsou jen využíváni pro potěchu západních vlád nebo organizací a jejich koníčků, jako je ochrana přírody.

Podobně rozporuplné a citlivé je to i s turistickým ruchem. Ani západní odborníci nemají stejný názor, jestli by příliv turistů do izolovaného Váchánu tamním lidem a přírodě pomohl, nebo naopak uškodil. Takže i v tom se hledá ta pomyslná zlatá střední cesta.

Bílé kočky mají i v Jihlavě

Tyto kočkovité šelmy chovají i v Jihlavské ZOO a v posledních dnech tam přivedli na svět další mláďata

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník z jihlavské ZOO Jan Vašák byl hostem Světa o druhé Rádia Česko

„Je to čtrnácté a patnácté mládě tohoto druhu narozené v Jihlavě, čtvrté a páté mládě ve druhé generaci. V rámci České republiky jsme nejúspěšnější, v rámci Evropy a světa patříme mezi velmi významné chovatele,“ pochlubil se pracovník jihlavské ZOO Jan Vašák.

Naše klima prý tento druh snáší dobře, Vysočina v Jihlavě jim kvůli chladnějšímu podnebí velmi svědčí.

Vladimír Kroc, Milan Kopp, Břetislav Tureček, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme