V Belgii obdivují rozkvetlý zmijovec titánský. Láká i odrazuje

Ve skleníku belgické národní botanické zahrady rozkvetla rostlina s největším květenstvím na světě. Návštěvníky láká svou majestátností a odrazuje zápachem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tudy ke zmijovci

Tudy ke zmijovci | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Mohla by hrát hlavní roli ve filmu Adéla ještě nevečeřela o záhadě kolem obrovské masožravé rostliny. Krasavice, která rozkvetla v belgické národní botanické zahradě ale není masožravá. Zato je její květ největší na světě.

Rozkvétá velmi vzácně a vždy jen na 3 dny. Říká se jí třeba Áronova hůl nebo také „mrtvolná květina". To proto, že spíše zapáchá, než voní. Ačkoli pochází z tropů má i poetické české jméno: Zmijovec titánský

„První večer, když rozkvetla byla nejkrásnější, nejotevřenější a také vydávala nejintenzivnější vůni,“ popisuje návštěvníkům skleníku průběh kvetení rostliny botanik Koen Es.

Přehrát

00:00 / 00:00

V belgické národní botanické zahradě pro posluchače Českého rozhlasu natáčel Pavel Novák

Kužel květu dosahuje v přírodě - tedy v deštných pralesech Indonésie výšky až 3 metrů. Ten, který právě kvete v belgické národní botanické zahradě v Meise se tomuto maximu hodně blíží. Měří 232 centimetry.

Fialový list na rozhraní hlízy a celého květenství vytváří jakýsi obrovský kalich, který v sobě skrývá malé květy, které produkují aromatickou látku. Její vůně ale není vůbec vůní, je to spíše hodně nepříjemný odér.

„Zápach je nejsilnější první večer, kdy má přilákat opylovače. Je to nechutný zápach,“ vypráví z vlastní zkušenosti pan Koen Es. „Smrdí to jako zkažené ryby nebo shnilé maso. V přírodě, na Sumatře to má přitáhnout včely a mouchy, které jinak do tlejícího masa kladou vajíčka.“

Aby začal kvést, musí být zmijovec nejméně 12 let starý. Doba rozkvětu je vždy jen 72 hodin.

Tyto tři dny jsou ale pro botanickou zahradu prakticky kasovním trhákem. Zatímco v červenci přijde za den do zahrady průměrně 700 návštěvníků. Teď se dají počítat na tisíce. Zmijovec titanský je zkrátka hvězda.

Paní Evelyne z Bruselu využila jedinečné příležitosti tuto obrovskou rostlinu vidět. Poprvé kvetla v belgické národní botanické zahradě před 3 lety, ale tehdy neměla čas se na ni přijet podívat. Ani teď není její zážitek dokonalý.

Rostlina ve třetí den svého rozkvětu už totiž nevoní - nebo vlastně nijak výrazně nečpí. Dá se předpovědět, kdy bude možné si k této zapáchající rostlině přivonět příště? Tak se ptal se reportér Pavel Novák botanika Koena Ese:

„To opravdu nejde. Doufáme, že to bude za 3 roky, jako tentokrát, ale může to být i mnohem později. To dnes nikdo neodhadne,“ zněla odpověď.

Pro pana Johanna z Mechelenu je to tak trochu zklamání, že tento obrovitý květ už nevoní, nebo vlastně nezapáchá. Jeho fotografie může vidět kdekoli na webových stránkách, ale vůni si musí přijít vyzkoušet právě sem. Příště prý přijde rozhodně včas. Ale bude to možná za 3 nebo i za 8 let. Tu strašlivou vůni se ale chce vyzkoušet na vlastní kůži.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme