V boji proti lesním požárům by mohl pomoci speciální ochranný systém

Lesní požár, se kterým už od čtvrtka bojují hasiči na Hodonínsku, je svým rozsahem v Česku ojedinělý. Přesto by měl být varováním. Česká republika totiž nemá žádný systém ochrany proti lesním požárům, jako je tomu v jiných zemích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči bojují s rozsáhlým lesním požárem u Bzence | Zdroj: ČTK

Plameny na Hodonínsku zachvátily místo zvané Moravská Sahara, kde tvoří půdu písčité duny. Podle Libora Jankovského z Lesnické fakulty Mendelovy Univerzity v Brně se v takové půdě daří nejlépe borovicím, které ohni rychleji podlehnou.

Jankovský však také upozornil, že v boji proti požárům by velmi pomohl speciální systém proti lesním požárům, který funguje v jiných zemích.

„V Česku v podstatě není vypracována speciální ochrana lesů proti lesním požárům, tak jak to má třeba celá jižní Evropa. Tam existuje systém hlídek, systém protipožárních pásů, systém různých pozorovatelen,“ uvedl Jankovský.

Lesních požárů vypukne v Česku každoročně několik stovek. Požáry většího rozsahu, kdy oheň zasáhne více než deset hektarů porostu, jsou výjimečné. Vzhledem k rozsahu je současný lesní požár na Hodonínsku největším za poslední desetiletí.

Andrea Čánová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme