V Česku se mohla objevit bakterie, která zabíjí rostliny. Botanici čekají na výsledky z Rakouska

Nebezpečná bakterie Xylella fastidiosa která zabíjí rostliny, se nejspíš objevila v Česku. Botanici Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského zaznamenali na jedné rostlině vítodu myrtolistého severně od Prahy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítod myrtolistý

Vítod myrtolistý | Foto: Wikimedia Commons, Kousvet

Do Česka bakterii údajně loni v květnu na květině s názvem vítod myrtolistý poslala firma ze Španělska. Podle deníku Mladá fronta Dnes se do země mohlo dostat asi 56 kusů, prodávaly ji nejméně dva řetězce hobbymarketů. Rostliny, které by bakterií mohly být napadené, koupilo asi čtyřicet lidí z celé republiky. Inspektoři zatím našli jednu.

Bakterie se zbavuje těžko, rychle se šíří a neexistuje proti ní účinná léčba ani žádný postřik. Navíc napadá velké množství rostlin a stromů. Evropské úřady proto přijaly přísná pravidla, aby její šíření zastavily. Rozpoznat ji je těžké.

Inspekce varuje před polským mletým masem z Lidlu, obsahuje bakterie salmonely

Číst článek

„Příznaky jsou velmi variabilní a lehce zaměnitelné s příznaky jak jiných patogenů, tak jinými abiotickými faktory. Takže nelze rozpoznat napadenou rostlinu bez laboratorních testů,“ říká ředitel odboru ochrany proti škodlivým organismům Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Jakub Beránek.

Pokud lidé budou mít lidé jakékoli podezření, mají se podle Beránka obrátit na zmíněný kontrolní ústav prostřednictvím e-mailu nebo telefonu.

S touto bakterii mají problémy na jihu Evropy, hlavně ve Francii, Španělsku a Itálii. Tam zničila skoro celou úrodu oliv a poškodila vinice. První testy výskyt bakterie v Česku předběžně potvrdily. „Právě nám vyšlo několik testů, že by se mohlo jednat o tuhle bakterii. V naší republice ale není s testováním této bakterie tolik zkušeností, takže byly vzorky odeslány do laboratoře v Rakousku a na potvrzení testů stále čekáme,“ říká Beránek.

Výsledky by měl mít ústav příští týden. Kdyby se ale bakterie rozšířila třeba do volné přírody, mohlo by to mít katastrofální následky. Způsobila by totiž významné hospodářské škody. Podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského je to teď nejzávažnější rostlinolékařský problém v Evropě.

Baktérie xylella fastidiosa | Foto: Valentain12

Eliška Malínská, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme