V Česku se po 100 letech vylíhlo mládě orla skalního

Čeští ornitologové jásají. Ve vojenském prostoru Libavá se po sto letech narodilo první mládě orla skalního na českém území. Je staré čtrnáct dní. Rodiče malého dravce přiletěli ze Slovenska. O návrat orlů skalních do volné přírody se snaží záchranná stanice v Bartošovicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samec Slávek hlídá mládě v době nepřítomnosti samice | Zdroj: ČTK

Šéfem bartošovické záchranné stanice je Petr Orel. Ten potvrzuje, že je mládě okřídleného dravce v dobré péči, kterou mu poskytují jeho rodiče.

„Mládě je zcela vitální. Na to, že ten orlí pár hnízdí poprvé, tak se starají o mládě zcela výjimečně. Vůbec nic mu nechybí, je zcela v pořádku,“ říká Petr Orel.

A jak velké je čtrnáctidenní mládě orla?

„Na výšku může mít takových 15 centimetrů. Je celé bílé, v prachovém peří. Je to takové malinké kuře.“

Záchranná stanice se snaží o návrat těchto zvířat do volné přírody. Ve vojenských prostorech v Libavé však zatím orlům nic nechybí.

„V České republice chybí místa pro divokou přírodu. A vojenské prostory jsou, myslím si, ideální. Oproti tomu velkoplošná chráněná území, tam ty možnosti nejsou, takže vojenský prostor je ideální pro řadu druhů,“ říká Petr Orel, který už více než sedm let vede projekt s názvem Návrat orla skalního do České republiky.

„Záměrem a hlavním cílem projektu bylo rozhýbat karpatskou populaci orlů skalních na Slovensku,“ dodává šéf záchranné stanice v Bartošovicích.

Hanka Shánělová, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme