V Česku se přemnožili divočáci, jejich počet se může za rok až ztrojnásobit

Česko má problém s přemnožením divokých prasat. Podle odborníků musí proto myslivci odstřelit až tři sta tisíc divočáků. Divočáci se přemnožili z několika důvodů. Chybí jim například přirozený nepřítel a kvůli množství mláďat se jejich počet může každoročně téměř ztrojnásobit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divoké prase se selaty | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

Divočáci se v posledních letech neobyčejně razantně rozmnožili. Zatímco v roce 1992 bylo v Česku uloveno 39 tisíc kusů černé zvěře, o dvacet let později už to bylo 185 tisíc.

Pro myslivce je ale v některých měsících roku jejich odlov opravdu složitý, popisuje vedoucí oddělení myslivosti při Českomoravské myslivecké jednotě Luděk Králíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Divočáci se v Česku přemnožili. O problému mluvili vedoucí IEZ VFU Miroslav Vodňanský a vedoucí oddělení myslivosti při ČMJ Luděk Králíček.

„Docela problematické je období od května do konce prosince. Divočáci se zdržují v kulturách řepky a kukuřice. Myslivci se tak na prasata nedostanou, proto se jich v tomto období loví málo,“ podotýká Králíček.

Divoká prasata mají v dnešní krajině opravdu ideální podmínky, vysvětluje vedoucí Institutu ekologie zvěře Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně Miroslav Vodňanský.

„Černá zvěř nemá žádného přirozeného nepřítele. Jde také o velice inteligentní a přizpůsobivou zvěř, která má velice vysokou reprodukční schopnost. Roční přírůstky se v současných podmínkách pohybují kolem 200 až 300 procent,“ dodává Vodňanský.

Divoká prasata se přemnožila také v sousedním Polsku. Zvěř se začala objevovat také na předměstích velkých měst, například v okolí Varšavy.

Vladimír Kroc, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme