V Chile našli dvě desítky otrávených kondorů andských

Jihoamerické Chile hlásí nezvyklou ekologickou krizi. Tamní turisté a přírodovědci našli v Andách dvacet majestátních kondorů s příznaky vážné otravy. Dva dravci už dokonce uhynuli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kondor je v andské filosofii zastupuje propojení světů | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-ShareAlike 2.0 Generic, Mathew Knott

Lidé si všimli, jak kondoři padají k zemi. Našli je pak s pěnou u zobáku. Při pádu se ptáci navíc zranili.

Kondoři byli předáni veterinářům, kteří zjistili, že jde o otravu. Dva jedinci zemřeli, ostatní dostávají protilátky. Až se zotaví, budou vypuštěni zpět do volné přírody.

Kondor patří k největším ptákům planety, má rozpětí křídel přes tři metry. Díky tomu může celé hodiny plachtit ve vzduchu a vyhlížet potravu.

Živí se především mršinami a umí se přejídat tak, že pak sotva dokážou vzlétnout. Veterináři předpokládají, že skupina kontorů, která se dostala do jejich péče, sežrala zvířata otrávená insekticidy. Odborníci našli na místě mrtvou krávu a lišku, nyní proto zjišťují, co přesně zvířata připravilo o život.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme