V Evropě vymírají kosatky. Jejich populaci decimují dávno zakázané PCB

Populace evropský kosatek pomalu vymírá. Kromě lovu jsou na vině i silně toxické látky ze skupiny polychlorovaných bifenylů (PCB). O situaci informovala britská BBC. Tyto látky jsou přitom v Evropě od 80. let zakázané. Do moří se ale dostávají ze skládek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosatka dravá (Orcinus orca)

Kosatka dravá (Orcinus orca) | Foto: public domain, Magnus Lewan

Vysoké koncentrace polychlorovaných bifenylů vědci našli zejména v kosatkách dravých. V některých populacích jsou koncentrace dokonce tak vysoké, že vědci předpokládají jejich vyhynutí. Co se dalších mořských savců týče, tak kromě velryb obecně se PCB hromadí i v tělech kulohlavců, delfínů pruhovaných nebo delfínů skákavých.

PCB jsou v nižších koncentracích přítomny v tělech velké části dalších živočichů, ale nejvíce se přirozeně hromadí u těch druhů, které jsou na vrcholu potravního řetězce. A tam kosatky nebo delfíni přirozeně spadají. A jak pro BBC řekl Paul Jepson z Londýnské zoologické společnosti, situace je skutečně kritická.

„Koncentrace PCB u příslušníků některých z evropských živočišných druhů je nejvyšší na světě. A velmi vysoké koncentrace způsobují celou řadu toxických efektů. Nejnebezpečnější jsou dlouhodobé vlivy – hlavně co se týče reprodukce. Třeba delfíni se vlivem PCB úplně přestávají rozmnožovat,“ uvedl.

Důvod je ten, že PCB jsou špatně rozpustné ve vodě, ale velmi dobře se rozpouštějí v tucích. U savců se tak z těla vylučují hlavně v mateřském mléce. A mateřské mléko mořských savců je velice tučné, takže obsahuje mnohem větší množství těchto nebezpečných látek, a problém se tak přenáší na dalších generace. Mají také vliv na plodnost.

Kosatky se třeba dříve hojně vyskytovaly kolem Irska a západního Skotska. V současnosti vědci ví jenom o stádu osmi kosatek, kterým se navíc už mnoho let nenarodila žádná mláďata. Takže populace zřejmě vyhyne.

V Evropě jsou PCB zakázané od 80. let

Polychlorované bifenyly jsou v Evropě zakázané od 80. let, celosvětově ale byla jejich výroba omezena až v roce 2001. A třeba ve Spojených státech sice k zákazu došlo už na konci 70. let, ale v uzavřených zařízeních, jako jsou třeba transformátory, se tyto látky používají dodnes.

Roli hraje i to, že PCB se velice dlouho rozkládají a velmi těžko se odbourávají z životního prostředí. A velké množství těchto látek je doposud uložených na skládkách, odkud se pak dostávají do moře. Situaci nepomáhá ani to, že Evropa byla jedním z největších světových producentů polychlorovaných bifenylů.

Roční produkce dosahovala zhruba 300 tisíc tun a tyto látky byly používány téměř všude. Jejich výhodou je totiž nehořlavost, tepelná odolnost a přilnavost. Využití tak PCB našly v barvách, lacích nebo jako náplň transformátorů a kondenzátorů.

Rizikem je dlouhodobá toxicita

Vzhledem k tomu, jak špatně se PCB rozkládají, hrozí lidem a živočichům hlavně rizika plynoucí z dlouhodobé toxicity. Polychlorované bifenyly tak jsou podezřívány z vlivu na vznik rakoviny slinivky břišní a rakoviny jater. Také mají negativní vliv na imunitu. A u ptáků tyto látky zase způsobují nekonzistenci ve zpěvu.

Pro mořské živočichy je nejnebezpečnější západ Středozemního moře a oblasti kolem jihozápadu Iberského poloostrova. Na druhou stranu, jak dodává Ian Boyd z britského ministerstva pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova, na dalších místech se problém už daří postupně řešit.

„Potýkáme se s velkým dědictvím. PCB způsobovaly velké problémy i dalším mořským savcům, třeba lachtanům v Baltském moři. Lachtaní populace se ale vzpamatovává. PCB úplně nezmizely, ale v rámci možností byl problém vyřešen. Nicméně, odstranění PCB z ekosystému vyžaduje velkou spoustu času,“ upozornil Boyd.

Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme