V hejnech holubů vládne demokracie

Letící hejno holubů může vypadat chaoticky. Podle výsledků satelitního sledování v něm však panuje přísná, ale demokratická hierarchie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holub domácí (Columba livia f. domestica)

Holub domácí (Columba livia f. domestica) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5, Andreas Trepte

Hejna holubů vídáme téměř denně, ale jejich chování zůstává z velké části neobjasněné. Nikdo například neví, proč hejno během několika sekund dvakrát prudce změní směr nebo proč náhle vzlétne ze země, i když k tomu nemá žádný viditelný důvod. Tyto otázky se pokoušejí vyřešit maďarští vědci za pomoci technologií 21. století. Na záda 13 holubů domácích připevnili miniaturní zařízení GPS, které pozici ptáka zaznamenává každé dvě desetiny sekundy. Ptáky vybavené GPS vědci opakovaně vypouštěli asi 15 km od jejich domova na okraji Budapešti.

Záznamy ukázaly, že v hejnech holubů existuje hierarchie a ptáci se řídí podle vůdce, který obvykle letí v čele. Pokud vedoucí pták změní směr, zbytek hejna ho následuje během čtyř desetin sekundy. Tento čas je podle vědců příliš dlouhý na to, aby se dal vysvětlit pouhým reflexivním chováním. Vůdcovství ale žádný pták nemá natrvalo a na pozici vedoucího hejna se i během jediného letu může vystřídat několik ptáků. Pozoruhodné přitom je, vůdcovství nijak nesouvisí se společenským postavením jednotlivých ptáků. I ti nejníže postavení holubi tak mají šanci dostat se občas do vedení. Vědci se domnívají, že toto „demokratické“ střídání vůdců přináší hejnům holubů určité výhody. Je možné, že ptáci, kteří si občas zkusí velení, mají větší šance na přežití, než kdyby trvale podléhali jedinému vůdci.

Zdroj: Science Now

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme