V Itálii se vyostřuje spor kolem odstřelu vlků v lesích

V Toskánsku se bouří zemědělci proti ochráncům přírody. Chtějí odstřelovat vlky, kteří se, podle nich, přemnožili a působí jim velké škody. S konkrétním návrhem na odstřel vlků přišli i radní z malého městečka pod horou Amiata v toskánských Apeninách. Italskou veřejnost takový návrh doslova šokoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

také vlk patří mezi šelmy z Beskyd | Foto: Karel Brož

Například ve Francii a ve Švýcarsku je odstřel dravé zvěře povolený, když se přemnoží a působí příliš velké škody. V Itálii je ale vlk jakési tabu. Už léta se vedou velké kampaně na záchranu téměř vymřelého italského vlka a vynakládá se velké úsilí na záchranu exemplářů původního italského vlka, kterému se nějakým způsobem podařilo přežít až do dnešní doby.

Ve spolupráci s jinými zeměmi a s financováním od Evropské komise se italští ochránci přírody pustili do ochrany vlků tak energicky, že se dnes jejich počet odhaduje přibližně na 500 kusů. V podvědomí italské veřejnosti ale zůstaly kampaně z minulých let, kdy vlci byli krok od vymření. Situace se však výrazně změnila, v italské přírodě je mrtvo, vlci nemají vlastně co lovit a napadají zejména stáda ovcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi mluvila v Odpoledním Radiožurnálu o odstřelu vlka v Itálii

Vlci působí škody hlavně v horských oblastech. Zabíjejí ovce, které se pasou na horských loukách ve velkém. Pod Amiatou právě zadávili najednou desítku ovcí. Byl to poslední podnět k návrhu na odstřel vybraných exemplářů.

Pastevci podezřívají ochránce přírody, že vysadili v Apenninách vlky z Balkánu. Ochránci přírody zase tvrdí, že ovce zabíjejí smečky zdivočelých psů a ne vlci. Jelikož se ani vláda nevyjádřila moc přesně k otázce selektivního odstřelu, zemědělci si prostě řeší situaci po svém pytlačením. Údajně až dvacet procent vlků ročně pytláci odstřelí nebo je někdo otráví.

Přestože se situace vlků v Itálii výrazně změnila, je jich moc, ochránci přírody odmítají absolutně odstřel, chtějí na zemědělcích, aby si zaplatili nízké pojištění pro případ, že jim vlci napadnou stádo. Z peněz, které jim dá nyní Evropská komise, hodlají postavit oplocení pro nocování ovcí a skotu anebo chtějí platit osvětlení pro přespávání ovcí, což ale pastevci odmítají, protože by se jim zvířata nevyspala.

Pravděpodobně ale budou časem nuceni ustoupit, tak jako v případě divokých prasat. Ta v italských lesích v sedmdesátých letech téměř vymřela, ochránci přírody je vysadili a prasata se přemnožila do té míry, že dnes je už povolený odstřel.

Vědunka Lunardi, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme