V Japonsku se snaží lidem vrátit úsměv čínské pandy

Zoologická zahrada v Tokiu má novou atrakci – dvě pandy velké. Nejoblíbenější medvědovité šelmy na světě se konečně představily veřejnosti. A to přestože do japonské metropole přiletěly ze své domoviny v Číně už v únoru. Kvůli tragickému zemětřesení a vlně tsunami je ale návštěvníci ZOO mohou spatřit až teď a mezi prvními se z nich radovali i obyvatelé zničených obcí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panda

Panda | Foto: Jan Rosenauer

Čekání v dlouhé frontě, chvíle napětí a nakonec přichází odměna v podobě pohledu na dva černobílé huňáče. Dvě pandy velké, pětiletý samec Ž' Ž' a stejně stará samice Š' Š' spokojeně ukusují bambusové výhonky a cvakání spouští fotoaparátů je nijak neruší od oblíbené hostiny.

Přesto jak tato zvířata, tak i stovky návštěvníků zažili tragické zemětřesení na vlastní kůži. Pandy před třemi lety v S´-čuanu, kde zahynulo na devadesát tisíc lidí, před pouhými třemi týdny pak opět, stejně jako obyvatelé obcí ležících na severovýchodním pobřeží Japonska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš o tokijských pandách

I kvůli tragickým následkům bylo odsunuto jejich představení veřejnosti o dva týdny. Představitelé zoologické zahrady proto doufají, že jim obě zvířata, která po katastrofě 11. března byla evidentně nervózní, vyloudí aspoň jeden úsměv na tváři a na chvíli dají zapomenout na prožité útrapy i nejistou budoucnost.

A že nikdo z nich nemusel platit vstupné, aby oblíbené medvědovité šelmy spatřil na vlastní oči, je samozřejmostí. Ostatně to nikdo z obětí přírodní katastrofy nemusí až do 10. dubna a mezi dalšími pozvanými jsou i lidé, kteří byli umístěni v evakuačních centrech v japonské metropoli.

Snad se dočkají pandího potomka

Pandy velké mají v tokijské zoologické zahradě zůstat deset let a za to Čína dostane 950 tisíc dolarů ročně.

Nejen jejich chovatelé ale doufají, že se jim při jejich pobytu v japonské metropoli narodí i potomek a pokud by šlo všechno dle plánu, nemuseli by prý na něho dlouho čekat.

V každém případě je v současnosti podle zástupců metropole i samotné zoologické zahrady nejdůležitější, že právě vzácné pandy pomáhají aspoň na chvíli zlepšit pochmurnou náladu nejen v samotném Tokiu, ale celém Japonsku.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme