V Kladrubech chybí plemenní hřebci, kvalitní jedinci prý byli prodáni

Kladrubský hřebčín hlásí problémy. Unikátní chov je v ohrožení, protože chybí plemenní hřebci. Chovem koní se v Kladrubech zabývají více než 400 let. Statut císařského dvorního hřebčína jim věnoval Rudolf II. Od roku 2002 patří kmenové stádo běloušů mezi kulturní památky a usiluje o zapsání na seznam UNESCO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahánění stáda klisen s hříbaty | Foto: Renáta Kolářová

Podle Simony Voňkové, která je poveřena řízením Národního hřebčína v Kladrubech, nejde o žádný katastrofický scénář.

V tak malé populaci prý ale není snadné v dostatečné míře a ihned zajistit počet plemenných hřebců doporučených řádem plemenné knihy.

„Jako chybu v chovu starokladrubských koní vidím prodej kvalitních jedinců, kteří mohli být potenciálně zařazeni do plemenitby. Dále se domnívám, že další chybou je to, že při sestavování připouštěcích plánů nebyl zaveden žádný systém,“ vysvětlila důvody současného problému ve Stalo se dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byla Simona Voňková, pověřená řízením Národního hřebčína v Kladrubech

Nedostatky se prý ale řeší a rada plemenné knihy, která je nositelem řádu plemenné knihy, zavedla nápravná opatření.

„Uvažujeme o úzké spolupráci se zemským chovem, což jsme v podstatě i deklarovali při jednání rady plemenné knihy a se zemským chovem budeme jednat i o možnosti zapůjčení jejich plemenného materiálu,“ dodala Voňková.

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru