V Klementinu padl 33 let starý teplotní rekord, naměřili tam 23,2 stupně Celsia

V pražském Klementinu dnes naměřili 23,2 stupně Celsia, a padl tak 33 let starý teplotní rekord. Původní byl přitom 20,1 stupně. Stejně starý rekord padl i v Klatovech na Plzeňsku - tam teploměry ukázaly 23,6 stupně Celsia. Teplotní maxima zaznamenala více než polovina všech měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlivem nezvykle vysokých říjnových teplot vykvetly v Bezručových sadech v Olomouci sedmikrásky a pampelišky | Foto: ČTK

Podle meteorologa Miloše Dvořáka je nezvykle teplé počasí na konci října spojené i s velkým větrem nad britskými ostrovy.

„Působí tam hluboká tlaková níže, které je spojená s frontálním systémem, a jeho teplá část přecházela během noci na dnešek přes naše území. A my jsme se právě dostali do velmi teplého jihozápadního proudění před studenou frontou, která půjde během zítřejšího dne,“ vysvětlil.

Dodal, že dnes padlo také šest teplotních rekordů na stanicích, které měří více než sto let. Konkrétně v Českých Budějovicích, kde stanice počasí sleduje už 129 let, dnes naměřili 23 stupňů Celsia. Původní rekord byl z roku 1927 – 22,1 stupně.

Zítra už kvůli studené frontě ale přibude oblačnosti a zejména v jihovýchodní polovině republiky se objeví i srážky. Teploty na většině území vystoupí na 11 až 15 stupňů Celsia, na východě může být až 17 stupňů.

Na začátku listopadu se pak budou snižovat ranní teploty a přes den bude maximálně 9 až 14 stupňů Celsia.

Tomáš Bystrý, Simona Bartošová, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme