V Krkonoších a na Broumovsku se objevuje rys ostrovid

Do hor na východě Čech se vrací rys ostrovid. Ohroženou a chráněnou šelmu už několikrát pozorovali milovníci přírody v Královéhradeckém kraji na dvou místech: v Krkonoších a na Broumovsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rys ostrovid v Národním parku Bavorský les (snímek uživatele Aconcagua) | Foto: Wikipedia, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Rysa u nás téměř vyhubili pytláci v sedmdesátých a osmdesátých letech. Tato šelma se k nám znovu dostala ze Slovenska a postupně se usadila na několika místech republiky.

Nedávno mohli návštěvníci Krkonoš objevit jeho stopy v čerstvém sněhu. Rys tam žije asi tři roky, ale podle Radka Drahného ze Správy Krkonošského národního parku je téměř nulová šance ho ve volné přírodě vidět:

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrat rysa ostrovida se zajímala Kristína Standerová

„S kolegy se domníváme, že by se na území Krkonošského národního parku mohli pohybovat dva až čtyři jedinci rysa ostrovida. Lidé se ho vůbec nemusí bát toho, že by je napadli. Kdyby náhodou spatřili rysa, tak to pro ně může být zážitek na celý život a veliké štěstí, protože takto plachá zvířata nebývá úplně obvyklé vidět v divoké přírodě."

Typickým životním prostředím rysa jsou oblasti smíšených a jehličnatých lesů ve středních a vyšších polohách, pokud možno se skálami.

Takové podmínky splňují Národní přírodní rezervace na Broumovsku. I tam se podle vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Hany Heinzelové pohybuje rys zhruba tři roky.

„V poslední době nám tu rys minimálně migruje. Ty informace máme hlavně od myslivců, ale máme je i ze sousedního národního parku v Polsku. A dá se říct, že máme potvrzen výskyt prostřednictvím stop a některých sledování."

Žádné další velké šelmy v kraji nejsou, ale podle Hany Heinzelové by se mohly objevit:

„Máme vlčí smečky v bývalém vojenském prostoru v bývalé NDR. Jsou tam asi dvě vlčí rodiny, pokud se jim bude dařit, tak prostě ti mladí jedinci budou muset to teritorium opustit a pak nemají moc kam než mířit právě na východ. Oni by to vzali nejspíš přes Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše a pak by asi doběhli i k nám."

Skupinka vlků se loni na podzim objevila také v Krkonoších, ale neusadila se tam. A pokud přijdou další, tak se vlka se nemusíte bát. Na člověka totiž běžně neútočí.

Kristína Standerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme