V Krkonoších se objevila skupina vlků, zřejmě přišli z Německa

V Krkonoších se po 170 letech objevili vlci. Pětičlennou skupinu zahlédlo několik místních lidí ve východní části hor. Výskyt kriticky ohroženého druhu potvrdili i zoologové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlci | Foto: Wikimedia Commons, Gunnar Ries

„Lokalita, kde byli spatřeni, je spíš nižší část Krkonoš,“ potvrdil Radek Drahný ze správy parku. Smečka sem pravděpodobně přišla z nedaleké Lužice v Německu, kde vlci volně žijí.

Po vydře a rysovi by se tak do Krkonoš mohl vrátit i vlk. Podle zoologa Jiřího Flouska je ale zatím předčasné spekulovat, jestli se v budoucnu vlci vrátí do Krkonoš natrvalo, nebo zůstane jen u podobných náhodných návštěv osamělých jedinců a malých skupinek.

Radek Drahný zdůraznil, že se lidé nemusí vlků bát. „Vlk je šelma, ale člověk pro něj není kořistí. Je plachý a představa, že by útočil na člověka, je zcela nereálná,“ řekl Drahný.

Chovatelé, kterým by vlci způsobili škodu na zvířatech, mají podle něj ze zákona právo na náhradu škody.

Vlci byli až do poloviny 19. století nedílnou součástí Krkonoš. Posledního ale zastřelili už v roce 1842. Vlci v horách přirozeně regulovali stav zvěře. Dříve se jich nejvíc objevovalo v oblasti Obřího dolu.

Igor Maňour, Eliška Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme