V nejvyšších polohách Jeseníků má podpořit růst vzácných rostlin skot

Do nejvyšších partií Jeseníků se vrací skot. Má pomoci k rozvoji a k záchraně řady mimořádně vzácných a ohrožených rostlin. Ochranáři přírody věří, že se na pastvách časem objeví třeba i zcela nové druhy. V národní přírodní rezervaci Praděd se krávy chovaly už mnohem dříve. A po letech budou ode dneška k vidění i na Švýcárně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krávy

Krávy | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Naposledy se krávy u Švýcárny pásly před 80 lety. Dokazují to i četné dobové fotografie. Ochranáři se k tradičnímu hospodaření vracejí ze dvou důvodů.

„Cílem obnovy pastvy bylo na jednu stranu to území trochu zatraktivnit a upozornit na tradici a zároveň podpořit druhovou rozmanitost zejména rostlin, které vždycky s tou pastvou jsou nějakým způsobem propojené,“ vysvětluje Jindřich Chlapek ze Správy CHKO Jeseníky.

Nadmořská výška 1300 m – to je poloha, která se stala novým, ale jen dočasným domovem pro šestici krav. Na zimu se přestěhují zase jinam. I když jde o odolné plemeno, tuhou zimu by neustály.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co si slibují ochranáři přírody od nasazení skotu v Jeseníkách, zjišťovala redaktorka ČRo Andrea Švubová

„Při výběru jsme hledali nejlehčí plemeno. Právě vzhledem k tomu, že je to vysoká nadmořská výška kolem 1 300 metrů nad mořem, bylo zvoleno plemeno pocházející ze Skotska,“ popisuje Jindřich Chlapek.

Ochranáři přírody už před třemi lety vysadili na Švýcárnu ovce. Jejich experiment ale tenkrát nevyšel. Zvířata často utíkala před volně pobíhajícími psy turistů, a tak se po několika týdnech vrátila zase do svého ovčína. Skot snad zůstane déle.

Andrea Švubová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme