V německém Löbau otevřeli v bývalém cukrovaru obří park se zahradami

V německém městě Löbau, nedaleko českého Hrádku nad Nisou, otevřeli šestou Saskou zahradnickou výstavu. Hostí jí areál bývalého cukrovaru v brownfieldu, který naši sousedé přeměnili v obří park se zahradami. Teď tam míří pro inspiraci tisíce návštěvníků, jsou mezi nimi i Češi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květy podražce křovištního (Aristolochia clematitis)

Květy podražce křovištního (Aristolochia clematitis) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, H. Zell

Tam, kde byly haly a cukr se plnil do pytlů, jsou teď výstavní síně pro 14 zahradnických expozic. Na místě obřích van, kde se před mnoha lety prala v tekoucí vodě cukrová řepa, se prohánějí kachny a okolo nich jsou hektary parků a kvetoucích luk.

Je to ideální místo pro relaxaci a inspiraci, konstatuje Jana Švecová z Liberce:

Přehrát

00:00 / 00:00

Park se zahradami v německém Löbau navštívila redaktorka ČRo Ivana Bernáthová

„Mně se to strašně líbí. To, co přestalo fungovat, tak nezůstane takovým hrozivým mementem krajiny, ale že se to zúročí do příjemné podoby. A to co tu projektují, že to jsou parky, květiny a krásný věci a že to vlastně využijí i k nějakým edukačním záležitostem pro školy. Tak mi to připadá jako úžasný nápad. Myslím si, že bychom sem měli vysílat komunální politiky na exkurze, abychom opisovali, jak to umí dělat.“

Stálo to 8 miliónů eur a stálo to za to, zdůrazňuje primátor Löbau Dietmar Buchholz: „Saská zahradnická výstava, kterou tady budeme mít až do podzimních dní, určitě přivede do našeho historického města spousty návštěvníků. Očekáváme jich až 220 tisíc.“

Návštěvníci mohou na výstavě obdivovat na 190 tisíc květin, řadu z nich si tady taky mohou koupit. Projít se mohou po kilometrové promenádě s nádherným výhledem na 448 m vysoký vrch Löbauer Berg. Zajdou si na Mlynářský ostrov, do arboreta, děti tady mají zábavné koutky a užijí si tu i milovníci moderního industriálního umění.

„Zajímavé nápady, příjemné procházení, kde člověk pořád může objevovat něco nového. Docela se mi líbilo, že využívají takových prvků, které připomínají historii města. To znamená, že se úplně neodstřihli, že třeba vzpomínka na to, že tu byl rozvinutý textilní průmysl, tak je i v takové maličkosti jako jsou velké nůžky, které symbolizují ten průmysl, ale ve skutečnosti je to houpačka pro děti,“ chválila zahradní architekty a pořadatele výstavy Jana Švecová.

Přidává se i šéf informačního centra na Ještědu a propagátor cestovního ruchu na Trojzemí Milan Turek:

„Jezdil jsem do Löbau v 90. letech, ale to už cukroval nefungoval, protože se sem spíš cukr dovážel. Zastihli mě tu jen zbytky prázdných fabrik. Ale v roce 1990 Helmut Koll prohlásil, že z této oblasti musí udělat rekreační oblast. Proto i to Löbau se stává pomalu takovým zajímavým turistickým místem.“


Německý Löbau se otevřel cestovnímu ruchu

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme