V Olomouci vykvetl největší druh leknínu na světě

V Olomouci tento týden už podruhé vykvetl největší druh leknínu na světě, Victoria cruziana. Návštěvníci sbírkových skleníků Výstaviště Flora ale mají pouze několik hodin na to, aby si ho mohli prohlédnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leknín Victoria Cruziana | Foto: Radoslava Kvasničková

Bílý květ s růžovými pylovými tyčinkami uprostřed měří v průměru 15 až 20 centimetrů. Kvete vždy v noci a přes den se uzavírá.

„Květy voní nádhernou, omamnou, lehce sladkou vůní připomínající tropické ovoce, ale bohužel naši návštěvníci se tak blízko nedostanou, aby si mohli přivonět,“ říká zahradnice z Výstaviště Flora Jana Pajerová. Obrovské listy tohoto leknínu unesou i dítě.

Přestože šance vidět květ trvá jen několik hodin, lidé mají možnost spatřit ho ještě letos. Ve sklenících na olomouckém výstavišti mají dvě rostliny a obě jsou plné poupat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kvetoucím leknínu mluvila zahradnice z Výstaviště Flora Jana Pajerová

„Rozvití dalšího květu očekáváme tuto nebo zítřejší noc, bohužel to zatím nelze přesně určit, takže návštěvníci se mohou těšit na další květ zítra nebo v sobotu ráno,“ dodává Jana Pajerová.

Vzácný leknín roste na březích Amazonky jako trvalka. V roce 1801 ho objevil český botanik a cestovatel Tadeáš Haenke. V Evropě se rostlinu podařilo poprvé vypěstovat v Británii roku 1849, kde ji také pojmenovali po královně Viktorii. V českých zemích leknín poprvé vyrostl o tři roky později v Děčíně.

V našich podmínkách viktorie královská jako trvalka nevydrží, a tak musí zahradníci vždy nasbírat semínka a každý rok vypěstovat novou rostlinu. Začínají v lednu, kdy ji pěstují v akváriu a pak ji přenesou do tropického skleníku.

Radka Kvasničková, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme