V Opavě vyrostou tři broukoviště

Tiše a nenápadně se do češtiny dostává nové slovo - broukoviště. Není to tak dávno, co se u nás objevily první malé rezervace pro chráněné brouky. Třeba v Lysé nad Labem nebo Děčíně. A tento nápad se postupně šíří po celé republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

broukoviště | Foto: Michal Malý

Hned tři nová broukoviště teď odhlasovali radní v Opavě a zejména děti se mohou těšit na neobvyklou farmu přímo v městském parku.

V Opavě musejí pokácet stovky stromů, protože na tom nejsou nejlépe. Co ale s tolika pařezy? Tak přišel nápad trochu je srazit k sobě a nechat je opavským broukům jako rejdiště. Sami entomologové čekají, jaké druhy se v nových broukovištích uchytí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových opavských broukovištích mluvil v Ranním Radiožurnálu Martin Knitl

Náměstek opavského primátora Dalibor Halátek přiznává, že za úplně první přirozenou farmu pro brouky může vlastně internet:

„Došli jsme na stránky Lysé nad Labem, kde náhodou byly fotografie broukoviště. Nám se ten nápad zalíbil a na třech místech v městských sadech vzniknou broukoviště s informačními tabulemi.“

Propagátor broukovišť Jiří Řehounek ze sdružení Calla, který je dostal do Česka z Británie, nápad opavského magistrátu přivítal. Obává se ale druhé strany mince:

„Jedním z těch úskalí je, že by broukoviště mohla poskytovat alibi pro kácení starých stromů, což bych byl rozhodně nerad. Broukoviště by mělo být takovým nouzovým řešením.“

Milan Kopp, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme