V ostravské zoo čekají narození dalšího slůněte. Pavilon hlídají i v noci

Po třech letech ovládlo ostravskou zoologickou zahradu očekávání narození dalšího slůněte. Ošetřovatelé proto začali sloužit i noční směny. Délku březosti u slonice Vishesh totiž není možné přesně určit, a ošetřovatelé z ní proto nespouští oči.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Březí slonice Johti a Vishesh

Březí slonice Johti a Vishesh | Foto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

„Porod může nastat mezi 18. až 24. měsícem, takže toho času můžeme mít hodně, anebo to může být i dneska v noci,“ vysvětluje Pavel Volánek, který je u slonů i v noci.

A tak se musela šestnáctiletá sloní matka Vishesh smířit s tím, že jí pořád někdo testuje moč a krev.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ostravské ZOO natáčel redaktor Martin Knitl

„Měříme, ale ani tak se to nedá odhadnout, že bychom si řekli, tak dneska v noci to bude,“ říká Dana Škorňáková, která také drží sloní pohotovost. Co se stane, netuší. Třeba se bude jenom dívat.

„Pokud si slonice poradí sama, tak bychom ji nechtěli nějakým způsobem vyrušovat. Pokud by nastal nějaký problém, komplikace – mládě by se nestavělo na nohy, nedýchalo a podobně – tak bychom ho odtáhli a snažili se mu pomoci,“ popisuje ošetřovatelka.

Nejvyšší nasazení ošetřovatelů není jenom tak. Slonice Vishesh totiž už na jaře 2011 jedno slůně měla. Dokonce bylo první živě narozené v Česku. Jenže předčasný termín a zdravotní potíže nakonec rozhodly po několika týdnech úplně jinak.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme