V Pacifiku vzniká největší mořská rezervace světa

Austrálie chce vytvořit největší mořskou rezervaci na světě. Zahrnovat má Korálové moře a v případě schválení projektu dosáhne rozloha nového parku téměř milionu kilometrů čtverečních. Navíc jde o poslední místo na naší planetě, kde ještě ve velkém existují nepoškozené korálové útesy nezničené klimatickými změnami, nadměrným rybolovem nebo činností člověka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klauni, korálové ryby (Amphiprion nigripes) | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Jan Derk

Začátkem května roku 1942 se mezi Spojenci a Japonskem strhla první letadlová bitva. Znepřátelené síly se střetly v Korálovém moři a obě strany utrpěly velké ztráty. Každá ze stran navíc přišla o jednu plovoucí pevnost, Američané o letadlovou loď USS Lexxington, Japonci o Šóhó.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše o vznikající největší mořské rezervaci světa

Po šedesáti letech se obě stávají opět centrem zájmu, a to díky velkolepému plánu australské vlády. Canberra totiž hodlá vyhlásit celé Korálové moře za chráněný park, největší svého druhu na světě.

„Připravované vyhlášení je samozřejmě mezníkem v historii chráněných území tohoto typu prostředí. Dnes máme na zemi chráněno 12 až 14 procent souše. V případě mořských systémů je situace naprosto rozdílná,“ říká Jan Plesník z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

V mezinárodních vodách

Jak totiž dodává, mořské parky sice dnes zaujímají rozlohu přes 4 miliony kilometrů čtverečních, což je však jen 1,2 procenta všech oceánů. Navíc většina z nich se nachází ve výsostných vodách daného státu, tedy v pásmu do 12 námořních mil od pobřeží.

„Toto je strašně cenná záležitost mimo jiné proto, že australská vláda se rozhodla vyhlásit chráněné území v mezinárodních vodách, převzít za jeho ochranu odpovědnost,“ uvádí Jan Plesník.

Canberra nyní chce po dobu tří měsíců o plánované rezervaci diskutovat s odbornou i laickou veřejností a pak teprve přijme definitivní rozhodnutí. Už nyní ale prohlašuje, že chce v případě vyhlášení parku zakázat v celé chráněné oblasti průzkum ložisek ropy a plynu a výrazně omezit i rybolov.

Experti v této souvislosti připomínají, že Korálové moře je unikátní díky křišťálově čisté vodě, bohatým korálům i historickým objektům, tedy potopeným vojenským plavidlům. Je zároveň jedním z posledních útočišť vodních predátorů, hlavně žraloků.

korálové útesy | Foto: Hana Hikelová

Ochrana tak velké plochy rovnající se desetině Evropy s sebou pochopitelně přináší i řadu problémů včetně finančních, Australané se proto budou muset spolehnout na nejmodernější techniku.

„Území se třeba rozdělí na ‚méně hodnotné části‘, kde se může povolit rybolov, aby to bylo v souladu s mezinárodním právem, ale pro sbírání informací o stavu ochrany na takto velkém území se daleko více používají například družice,“ vysvětluje Jan Plesník.

Robert Mikoláš, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme