V Paříži mají včelí úly přímo v centru. Med je prý kvalitnější než z venkova

Pravý včelí med si spojujeme hlavně s venkovem. Ve Francii je to ale trochu jinak - velmi kvalitní med se totiž vyrábí i přímo v Paříži. Mnozí možná namítnou, že to není možné, už jen kvůli stupni znečištění ovzduší. Podle zasvěcených to ale prý zas tak velký problém není, a med je dokonce kvalitnější než na venkově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včela, ilustrační foto

Včela, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Marie Jeanne Iliescu

Philippe Moreau je zahradníkem v Lucemburské zahradě už 25 let a tvrdí, že úly tady byly už od doby Napoleona. V zadní části zahrady, které se říká anglická, létají včely mezi úly a ovocnými stromy, kvalitě medu to prospívá.

„Med je lepší kvality než ten na venkově, a to ze dvou důvodů. Na venkově dělají včelky med z květů, které mají na blízku, ale tady jsou vysázeny různé ovocné stromy a nabídka pro včely je mnohem pestřejší,“ vysvětluje zahradník a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O výrobě medu mluvil se zahradníkem Lucemburské zahrady v Paříži zahraniční zpravodaj Jan Šmíd

„Mají tady vlastně od všeho trochu a to se na kvalitě medu projeví příznivě. Navíc květiny a stromy v zahradě neošetřujeme chemicky, nepoužíváme pesticidy, na rozdíl od venkova, kde jsou stále ještě běžné.“

Tento med si však lze koupit jen na podzim během otevřených dnů zahrady a to přímo na místě, jinde se neprodává a nenajdete ho ani v okolních obchůdkách.

„Není ho dost, ale třeba na opeře jsou také úly a tam mají tolik medu, že ho mohou dodávat do Fauchonu, známého lahůdkářství na náměstí Madeleine,“ tvrdí Philippe.

Koho zajímá, jak takový med vzniká, může se zapsat do kursu. „Naše zahrada pořádá několik kursů, mezi nimi i včelařský, kde se dozvíte, jak přesně se med dělá a jak vypadá život v úlu. Kurs je zcela zdarma,“ dodává Philippe.

Med ve městě je trend posledních let. Vědci přitom nepovažují znečištění ovzduší automobily za velký problém pro kvalitu medu, mnohem horší jsou prý chemické látky. Paříž má navíc kromě Lucemburské zahrady řadu dalších zelených ploch a včelám pomáhají lidé i tím, že mají v oknech spoustu květin.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme