V Polsku budou sčítat včely. Má to pomoci biologům zabránit úbytku užitečného hmyzu

Poláci budou počítat včely. Užitečný hmyz je velmi důležitý pro zemědělskou výrobu. Spolehlivá data však odborníkům zatím schází a to se rozhodla řešit Varšavská univerzita ve spolupráci s nevládní organizací Greenpeace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včela

Včela | Foto: Artur Kubica | Zdroj: Český rozhlas

V Polsku včel ubývá. Podobně jako v jiných evropských zemích včetně České republiky jsou na vině nemoci a umělá hnojiva, která používají zemědělci. Včely jsou přitom důležité nejenom kvůli produkci medu, ale spolu s jiným hmyzem také jako opylovači.

Co se stane, jestli bude současný trend pokračovat, popsala v Polském rádiu Katarzyna Jagiellová z organizace Greenpeace.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Polsku se budou sčítat včely. Po důvodech pátral tamní zpravodaj ČRo Vít Pohanka

„Můžeme být chudší, protože na talířích budeme mít mnohem méně rozmanitou potravu. Krajina by byla smutnější, protože by v ní převažovaly rostliny opylované větrem. Mohli bychom přijít o různobarevné květiny, které opyluje hmyz. A potraviny by byly dražší, protože včely přispívají k vyšší úrodě. Takže mluvíme o dramatické změně cen,“ říká Jagiellová.

Aby biologové mohli úbytku užitečného hmyzu zabránit, musí mít nejdřív po ruce spolehlivé údaje o jeho stavu. A proto spustila Varšavská univerzita spolu s Greenpeace program s oficiálním názvem Velký součet opylovačů.

Zapojit se může kdokoliv. Stačí vyfotografovat při procházce včelu nebo čmeláka, zaznamenat čas a místo a informaci s fotografií pak poslat na příslušnou internetovou adresu.

„Ten výzkumný projekt nám má říct, jestli jsou rozdíly mezi městskou a venkovskou krajinou. Snažili jsme se rozmístit pozorovací stanice rovnoměrně - i v pěti městech. Tak, abychom zachytili zeměpisnou různorodost Polska,“ vysvětluje Maciej Ziemański z Varšavské univerzity.

Včely a jiný hmyz opylují v Evropě 70 procent rostlin. Zhruba třetina z toho, co jíme a máme na stole, závisí na jejich zdravé a činorodé populaci.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme